W poszukiwaniu kultury. Kawiarenka Obywatelska już w ten czwartek

13 lutego o 18.00 w Art Cafe Modjeska odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Kawiarenek Obywatelskich. Tematem przewodnim stały się słowa kultowej piosenki zespołu Zielone Żabki: “a kultura tu podobno jest”. Zaproszeni goście i uczestnicy wymienią swoje zdania na temat oferty kulturalnej małych i średnich miast.

Czy za publiczne pieniądze powinno się rozwijać kulturę wysoką czy popularną? Czy kształtować gusta kulturalne na wysokim poziomie, czy też schlebiać gustom masowego odbiorcy (disco polo)? Czy kulturę efektywniej robią scentralizowane instytucje, czy też powinno się kierować środki do zaangażowanych w nią stowarzyszeń, fundacji i innych inicjatyw oddolnych? Między innymi te pytania, zadane przez organizatorkę Katarzynę Odrowską, będą rozważane poczas wydarzenia.

Spotkanie jest otwarte, a organizatorzy zapraszają serdecznie wszystkich do wzięcia w nim udziału. Warto jednak odebrać bezpłatną wejściówkę w kasie teatru, aby mieć zapewnione miejsce. O sytuacji przestrzeni kulturalnej porozmawiają goście szczególnie zaangażowani w jej tworzenie, czyli:

– Marcin Lisowski (współtwórca Samoorganizacji Artystycznej Zamek Nadaje i festiwalu „Wegetariada”, od 2004 roku gitarzysta zespołu Ga-Ga Zielone Żabki),

– Paweł Jurczyk (Legnickie Centrum Kultury, organizator Klubu Miłośników Filmu i licznych koncertów wykonawców alternatywnych i rockowych),

– Dawid „Denis” Stefanik (Stowarzyszenie Legnica Aktywnie i Kreatywnie, organizator akcji charytatywnych i wydarzeń kulturalnych, dziennikarz portalu tulegnica.pl i Gazety Legnickiej),

– Monika Szpatowicz (ex- Galerii Sztuki w Legnicy, współtwórczyni Muzeum Biżuterii Współczesnej, kuratorka międzynarodowego Festiwalu SREBRO),

– Jarosław Perduta (dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego i Przewodniczący Wrocławskiej Komisji Filmowej),- Lech Moliński (Współzałożyciel Wrocławskiej Fundacji Filmowej. W latach 2011-2018 dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”, działał m.in. przy Brave Festivalu).

Pomysłodawczynią Kawiarenek Obywatelskich jest Katarzyna Odrowska, pełnomocniczka dyrektora teatru ds. społecznych. Będzie to już czwarte spotkanie w ramach cyklu. Uprzednio podjęto takie tematy jak: feminizm i pozycja kobiet w XXI wieku, historia legnickiego przemysłu, tolerancja i emigranci. Spotkania weszły do stałego harmonogramu wydarzeń kulturalnych i odbywają się cyklicznie w drugi czwartek każdego miesiąca w Art Cafe Modjeska.

Główną ideą, która motywuje organizatorów do kontynuowania przedsięwzięcia, jest potrzeba i chęć aktywizacji społeczności do podejmowania trudnych tematów, które towarzyszą i wpływają na bezpośrednie życie legniczan. Kawiarenki Obywatelskie oferują przestrzeń do swobodnego wyrażenia swoich myśli oraz wysłuchania ekspertów z danych dziedzin.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.