Czy szczepienia przeciwko HPV będą bezpłatne dla młodych legniczanek? [petycja]

Trwa zbiórka pod petycją do prezydenta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego. Dotyczy ona programu bezpłatnych szczepień dla młodych legniczanek przeciwko wirusowi HPV.

Od pół roku o wprowadzenie takiego programu w legnickim ratuszu zabiega radna Aleksandra Krzeszewska. Mimo kilku interpelacji zgody nie ma, sama radna nie zamierza się poddać i uruchomiła petycję, pod którą zbiera podpisy.

„Koszt programu szczepień przeciwko HPV dla kobiet w Legnicy, w oparciu o dane z innych miast wyniesie około 200 tysięcy złotych.
Razem możemy zrobić bardzo dużo, proszę każdego o udostępnienie i podanie dalej, bezpłatne szczepienia przeciwko HPV w Legnicy są możliwe. ” – mówi o akcji młoda radna dodając, że w Legnicy taki program jest jak najbardziej na wyciągnięcie ręki.

W ponad 200 samorządach szczepienia zostały przyjęte, patrząc lokalnie choćby we Wrocławiu, Wałbrzychu, Lubinie czy bardzo lokalnie – Legnickim Polu.

Akcja zbierania podpisów potrwa do 3 lutego. Petycję można podpisać w siedzibie Legnickiego Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich (ul. Tadeusza Kościuszki 26) i Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej. Dodatkowo online, bez wychodzenia z domu – TUTAJ.

Garść statystyk:

  • Ponad 3 tysiące Polek rocznie słyszy diagnozę: „rak szyjki macicy”
  • Ponad połowa z nich umiera
  • W przypadku kobiet co czwarty nowotwór wywołany jest przez wirus HPV
  • W porównaniu do średniej krajów Unii Europejskiej, jego śmiertelność jest w Polsce wyższa aż o 70%
  • Na świecie istnieje tylko jeden nowotwór, na który można się zaszczepić. To właśnie rak szyjki macicy
  • W krajach, w których wprowadzono szczepienia przeciwko HPV, udało się zmniejszyć śmiertelność o ponad 90%

Skuteczność takich programów została potwierdzona przez wiele liczących się w świecie medycyny instytucji, w tym Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC), Światowy Komitet Doradczy ds. Bezpieczeństwa Szczepień (GACVS), Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Stowarzyszenie Ginekologii Onkologicznej (SGO) .

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.