Koncertowa podróż wehikułem czasu do twórczości Wielkich Nieobecnych

Były wokalista Dżemu Jacek Dewódzki oraz zespół Nie-bo z Robertem Luberą – to największe gwiazdy „Wieczoru z Bardami”. Siódma edycja koncertu zorganizowanego w sobotę przez Stowarzyszenie Legnica Aktywnie i Kreatywnie zapełniła legnicką Spiżarnię międzypokoleniową publiką.

Na koncercie usłyszeć mogliśmy utwory m. in. Kaczmarskiego, Gintrowskiego, Riedla, Klenczona, Kory, Nalepy czy Kubasińskiej. Było więc bardowsko, lirycznie, rockowo i bluesowo. Momentami refleksyjnie i spokojnie, a czasami energicznie i tanecznie.

Koncert rozpoczęło spotkanie bardów, czyli duet legniczanina Bartosza Badtke z pochodzącym z Wielkopolski Marcinem Gąbką, którzy wspólnie zaaranżowali muzykę Wielkiego Tira: Kaczmarski, Łapiński i Gintrowski. Z powodów zdrowotnych nie mogła zagrać Weronika Kwaśny. Zastąpiła ją debiutantka Paulina Baziewska, która m.in. wykonała „Biały Krzyż”, a aktywiści LAiK podczas piosenki położyli biało-czerwone kwiaty ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych, tak jak to zrobił Krzysztof Klenczon w 1969 r. w Opolu.

Następnie zagrała ośmioosobowa lokalna formacja The Diler z gościnnym udziałem Moniki Workun, która na „bardach” po raz pierwszy pokazała swoje inne rockowe oblicze m. in. śpiewając „Krakowski Spleen”.

Inaczej niż zwykle się zaprezentował również Jacek Dewódzki (wieloletni wokalista, kompozytor i autor tekstów zespołu Dżem), który tym razem zagrał w duecie z Andrzej Paprotem (gitarzystą występującym m. in. z Tadeuszem Nalepą czy zespole bluesowym Sagittarius). Jak się okazało Legniczanie doskonale pamiętają i lubią śpiewać takie utwory jak: Whisky, Nawinie Pytania, Cegła, Skazany na bluesa czy Autsajder. Koncert zwieńczyli prawdziwi wirtuozi muzyczni z zespół Nie-bo, którzy grają na co dzień także w składzie Piotr Nalepa Breakout Tour.

Lider formacji Robert Lubera opowiadał o swojej współpracy z m. in. Tadeuszem Nalepą oraz zdradził kulisy rodzącego się nowego projektu „Synowie”, w którym usłyszymy efekty współpracy Piotra Nalepy i Sebastiana Riedla.

Impreza była okazją do odpalenia kilkunastu butelek szampana, którego polewaliśmy ze sceny z okazji 6 urodzin LAiK. O działaniach stowarzyszenia w tym roku opowiedzieli nasi działacze: Dawid Stefanik i Iwona Łazarów, którzy prowadzili ze sceny imprezę. Było o profilaktykach dla młodzieży, happeningu Srebrny Banan Uśmiechu, Damach Rocka, Sound War IV, odznaczaniu przez Radę Miejską LAiK jako „Zasłużonych dla Legnicy”, koncercie charytatywnym dla Stasiastego czy zbliżającym się Out Of Control V (30 listopada).

FOT. WOJCIECH SKULIMOWSKI

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.