Poznaj tajemnice siedziby legnickiego ZUS

W sobotę (12 października) Muzeum Miedzi zaprasza na kolejne, tym razem specjalne spotkanie z cyklu Legnickie Spacery Historyczne. Odwiedzimy siedzibę ZUS, w której mieścił się Domu Wermachtu oraz dowództwo Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej.


Spacer do siedziby ZUS wyjątkowo będzie limitowany. Obowiązywać będą jednoosobowe, bezpłatne bilety wstępu, które od 1 października można odebrać w kasie Muzeum Miedzi (gmach główny). Organizatorzy zaplanowali trzy wejścia – o godz. 11.00, 12.00 i 13.00. Zbiórka przed wejściem głównym do ZUS, ul. Grabskiego. Spacer poprowadzą Andrzej Niedzielenko, Marcin Makuch i Konrad Byś.
Dzięki uprzejmości kierownictwa legnickiego ZUS odwiedzimy m.in. siedzibę dowództwa 18. Dywizji Piechoty, która wybudowana została zaledwie w 10 miesięcy i oddana do użytku 23 stycznia 1937 r. To przedwojenna historia. W 1945 roku na siedzibę dowództwa i sztabu Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej wybrano dawny Haus der Wehrmacht (Dom Wermachtu).


Początkowo w skład PGWAR wchodziło m.in. siedem armii ogólnowojskowych, cztery dywizje pancerne, armia lotnicza, dziesięć dywizji artylerii – razem około 300 tys. żołnierzy. Prawdopodobnie od połowy lat 60. PGWAR dysponowała również bronią nuklearną.


W 1984 roku, w miejsce przeniesionego do Świdnicy sztabu PGW, w Legnicy utworzono siedzibę wyższej struktury dowódczej – Naczelnego Dowództwa Zachodniego Kierunku Strategicznego. O randze tego wydarzenia świadczy fakt, iż w 1987 roku gmach sztabu powiększono, dobudowując do niego od południa nowy budynek o dwóch kondygnacjach podziemnych i trzech naziemnych, połączony łącznikami z budynkiem sztabowym. To stąd wydawano rozkazy 52 dywizjom i 4 armiom lotniczym, rozlokowanym na terytorium NRD, Polski, Czechosłowacji, Białorusi i Ukrainy.

Spacery historyczne organizują Muzeum Miedzi i Urząd Miasta. Ich ideą jest ponowne odkrywanie ukrytego oblicza Legnicy. Udział w nich jest bezpłatny. W każdym, które dotychczas się odbyły, uczestniczyły setki nie tylko legniczan. Poznajemy albo poznamy (podczas kolejnych) niedostępne na co dzień strychy gotyckich budowli, zamknięte budynki, zagadkowe podziemia. Bo są w Legnicy obiekty i przestrzenie niedostępne dla zwiedzających. Są miejsca, które mijamy codziennie, nie znając ich niezwykłej historii. Zapraszamy więc na ten cieszący się uznaniem cykl spacerów miejskich, podczas których badacze legnickiego muzeum wyruszą w głąb miasta, pokazując nam jego ukryte oblicze i przywracając zapomniane historie.

Źródło: Muzemu Miedzi

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.