„Kot w butach” gościnnie na legnickiej scenie

Opowiedzianą wierszem Jana Brzechwy jedną z najbardziej lubianych i  najpopularniejszych na świecie bajek dla dzieci na legnickiej Scenie Gadzickiego będzie można obejrzeć pięciokrotnie. W niedzielę 6 października będzie to można zrobić wspólnie z całą rodziną. Barwne, barokowe przedstawienie w konwencji teatru (lalkowego) w teatrze to – wyreżyserowane przez Bogdana Naukę – dzieło Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze, które premierę miało na początku bieżącego roku.

Jest mnóstwo wersji tej słynnej bajki o włoskich korzeniach. Najbardziej popularna jest ta opublikowana w XVII wieku przez Charlesa Perraulta. Jeleniogórski „Kot w butach” to wierszowana wersja Jana Brzechwy, który czerpał z ludowej baśni spisanej przez Francuza żyjącego w epoce baroku, gdzie sama forma dawała przyjemność. Bajka była wielokrotnie filmowana, głównie przez Amerykanów i Japończyków. Po raz pierwszy zrobił to już w 1922 roku Walt Disney w czarno-białym filmie niemym.

Na legnickiej scenie obejrzymy opowieść o dwójce przyjaciół – młynarczyku Janku i starym Kocie, którzy niesprawiedliwie pozbawieni domu i majątku wędrują przez świat, by szukać szczęścia wśród ludzi. To także żartobliwie opowiedziana historia miłości ubogiego Janka i pięknej Królewny. W bajce Jana Brzechwy jeden z synów młynarza dostaje w spadku młyn, a drugi, Janek – kota. Kot nie jest jednak zwykłym kotem – mówi ludzkim głosem, nie chce bułki, którą chce się z nim podzielić Janek, zamiast tego prosi o buty. Janek oddaje mu własne i wyruszają na wędrówkę, która dzięki sprytnemu zwierzątku będzie miała szczęśliwe zakończenie. A ponieważ „w bajkach zmyślać to nie grzech, a dzieciakom z tego śmiech” dobra zabawa z morałem jest gwarantowana.

Jeleniogórskie przedstawienie utrzymane jest w konwencji teatru barokowego. Cali w bieli aktorzy z pobielonymi twarzami, białymi perukami, w białych sukniach i pantalonach zaproszą widzów do teatru dworskiego, w którym… będą bawić się w teatr. W taki właśnie sposób na oczach publiczności za pomocą animowanych lalek opowiedzą historię kota w butach. Całość ma charakter spektaklu muzycznego, jest trochę jak opera dla dzieci. Będą zatem wyśpiewane dowcipne tercety i duety, arie i fragmenty chóralne. Akcja toczyć się będzie wartko w rytm muzyki.

Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze gościnnie w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy. „Kot w butach” na Scenie Gadzickiego w czwartek 3 października o godz. 9.00 i 11.00 oraz w piątek 4 października o godz. 9.00 i 11.00 to propozycje głównie dla grup zorganizowanych. Okazją na familijny wypad do teatru jest spektakl w niedzielę 6 października o godz. 12.00. Bilet na to przedstawienie: 25 zł dziecko, 30 zł dorosły. Bilety są dostępne w kasie teatru oraz w Internecie. Rezerwacja tel. 76 72 33 505 lub bilety@teatr.legnica.pl

Grzegorz Żurawiński

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.