Niemal sto obrazów Jana Matejki zobaczymy niebawem w Legnicy!

Od 13 września w Muzeum Miedzi w Legnicy będziemy mogli podziwiać niemal sto prac mistrza polskiego malarstwa Jana Matejki, a w tym m. in. cały sławetny poczet „królów i książąt polskich”. Ekspozycja poświęcona autowi najbardziej znanych obrazów o tematyce historycznej (Bitwa pod Grunwaldem, Stańczyk, Hołd Pruski czy Jan III Sobieski pod Wiedniem)  jest bez wątpienia jednym z najważniejszych wydarzeń wystawienniczych w historii naszego miasta.

Na wystawie w Muzeum Miedzi zostanie zaprezentowane około 100 prac malarza, na które składają się obrazy olejne, rysunki, szkice rysunkowe, reprodukcje drzeworytnicze i litograficzne,  zgromadzone  z kolekcji muzealnych i zbiorów prywatnych. Twórczość artysty zostanie ukazana w siedmiu zbiorach: Warsztat, Historia, Religia, Polichromia Mariacka, Portrety, Recepcja. Na wystawie można będzie zobaczyć bardzo rzadko pokazywane dzieła, m. in. przedstawienia Matki Boskiej ze Skarbca z klasztoru Paulinów na Jasnej Górze czy  Portret Jana Kochanowskiego ze zbiorów Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.

Na ekspozycji ujrzymy także słynny  „poczet królów i książąt polskich”, na który składają się 44 obrazy przedstawiające naszych władców od Mieszka I zaczynając, a  kończąc na Stanisławie Auguście Poniatowskim.

***

 „Maluj, maluj i tak Matejką nie zostaniesz” mawiał Eugeniusz Mucha student krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych . Prawie 100 lat wcześniej, dokładnie w 1858 r.  Szkołę Sztuk Pięknych w Krakowie ukończył Jan Matejko.

Przyszły malarz urodził się w 1838 r. w Krakowie jako syn czeskiego emigranta, Franciszka Matejki i Joanny Rosenberg, szlachcianki ze spolonizowanej, niemieckiej rodziny. Wychowany został w duchu polskich, patriotycznych ideałów, które silnie odbiły się na jego działalności. Jego obrazy, takie jak „Stańczyk” ( 1862), „ Kazanie Skargi” (1864) czy „Rejtan” ( 1866) miały krytykować ówczesną politykę. Również wielki wpływ, na późniejszą twórczość mistrza, wywarło powstanie styczniowe, w którym nie mógł wziąć czynnego udziału. Ciekawostką jest, że autor tak realistycznych, pełnych szczegółów dzieł miał bardzo słaby wzrok.    

Artysta nie starał się przedstawiać ściśle historycznej prawdy. Umieszczał w swoich obrazach postaci powiązane z wydarzeniami lecz nie biorące w nich udziału. Siłą jego twórczości są ekspresja, patos oraz  szczegółowo przedstawione stroje, sprzęty czy detale architektoniczne ukazujące kunszt twórczości malarza.

Prócz wielowymiarowych, skomplikowanych kompozycji, Matejko tworzył również portrety. Malował swoich bliskich jak i współczesne mu elity. W tym zakresie jego dorobku, najsłynniejszy jest „Poczet królów i książąt polskich”, który będzie można oglądać w legnickim Muzeum Miedzi. Cykl składa się z 44 plansz władców, od Mieszka I zaczynając a  kończąc na Stanisławie Auguście Poniatowskim. Również i w tym malarskim  przedstawieniu artysta zawarł charakterystyczną dla siebie analizę i interpretację charakterów.

Znane nam jest nazwisko Matejki oraz pojęcia takie jak patos, heroizm i patriotyzm. Uczyliśmy się o wszystkim na lekcjach historii czy języka polskiego,  ale czy poza tymi tak podniosłymi słowami, wiemy co artysta chciał nam przekazać.? Jakie ideały zawrzeć, pokazać osobowości, przekazać myśli i uczucia?  Tego nie da się wyczytać z opracowań, można jedynie poczuć własnymi zmysłami.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Miedzi w Legnicy we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Ekspozycja „MATEJKO” będzie czynna od 13.09. 2019 do 31. 12 2019 r. w Akademii Rycerskiej w Legnicy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.