Bananowy happening LAiK-a podczas finału międzynarodowego Festiwalu Srebro

18 maja nasze stowarzyszenie – Legnica Aktywnie i Kreatywnie- zorganizowało bananowy happening w ramach sprzeciwu wobec prób nakładania cenzury na kulturę. Inicjatywa miała za zadanie także pomóc w promocji legnickiego, międzynarodowego Festiwalu Srebro.

„Trzymetrowy srebrny banan stanął w sobotę w centrum Legnicy. Happening nawiązujący do głośniej akcji związanej z próbą ocenzurowania obrazu „Sztuka konsumpcyjna” w Muzeum Narodowym w Warszawie, miał miejsce tuż przed finałem Festiwalu Srebro.

Przed miesiącem prof. Jerzy Miziołek, dyrektor Muzeum Narodowym w Warszawie, zdjął obraz „Sztuka konsumpcyjna” autorstwa Natalii LL. Obraz z 1972 r. przedstawiający kobietę jedzącą banana co prawda przetrwał komunistyczną cenzurę, lecz poddał się krytyce prof. Miziołka, który stwierdził, że dzieło „rozprasza młodzież”. 

W sobotę w Galerii Sztuki w Legnicy odbył się finał prestiżowej międzynarodowej imprezy, jaką jest Festiwal Srebro. Sytuację wykorzystało Stowarzyszenie Legnica Aktywnie i Kreatywnie, tworząc happening piętnujący w zabawny sposób próby narzucania cenzury na kulturę. Społecznicy zachęcali przechodniów do robienia sobie zdjęć z bananem i dodawania ich na media społecznościowe.

Pomysłodawcą happeningu był Dawid Stefanik, natomiast wielki wpływ na jego realizacje miała lokalna artystka Katarzyna Drozd.

Napisał o akcji portal tulegnica.pl

Warto zaznaczyć, że zdjęcia ze Srebrnym Bananem Uśmiechu zrobili sobie m.in. artyści z Europy, Azji oraz Ameryki, poseł dr Robert Kropiwnicki, Monika Szpatowicz (kurator wystawy), Justyna Teodorczyk (dyrektor Galerii Sztuki w Legnicy), a także wiele osób związanych z lokalnym środowiskiem kulturalnym.

-Pragniemy pokazać, że kultura powinna być niezależna, że nie można jej ubierać w jakiś dziwaczny, niezrozumiały gorset ideologiczny. Ostania słynna akcja związana ze zdjęciem obrazu Natalii LL „Sztuka konsumpcyjna” w Muzeum Narodowym w Warszawie pokazała tylko, że osoby narzucające dziwaczne cenzury na myśl artystyczną, narażają się często na śmieszność. W tym przypadku cała sytuacja stała się obiektem drwin, a próba wymazania dzieła z przestrzeni publicznej, przynosiła efekt odwrotny, czyli ogromną promocję obrazu.

Jest to przede wszystkim srebrny banan nawiązujący do naszego międzynarodowego Legnickiego Festiwalu Srebro. Kochamy nasze miasto i mamy nadzieję, że w ten sposób przyczyniliśmy się także do popularyzacji naszej imprezy. Zachęcamy wszystkich do robienia sobie zdjęć z naszą bananową instalacja artystyczną i wrzucania ich na media społecznościowe – wyjaśnia autor akcji Dawid Stefanik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.