Abstrakcyjne przestrzenie równoległe w legnickiej galerii

1 marca w Galerii Sztuki w Legnicy uroczystym wernisażem otworzono wystawę malarstwa Romy Pilitsidis zatytułowaną „Przestrzenie równoległe”. Abstrakcyjne obrazy artystki pochodzącej z zagłębia miedziowego będzie można oglądać do 14 kwietnia. Dodatkowe spotkanie autorką ekspozycji zaplanowane jest na 5 kwietnia, wówczas artystka w nieco bardziej luźniej konwencji opowie o  pracy i życiu artysty.  

Malarstwo abstrakcyjne, którym posługuje się artystka, nigdy nie jest łatwe w odbiorze. Jednak nie oznacza to, że musi pozostać jedynie w galeryjnej przestrzeni. Roma Pilitsidis, jak każdy artysta, traktuje swoje prace bardzo czule. Mówi, że nie chce żeby czuły się samotne dlatego zawsze stara się aby miały kompana. Tak właśnie powstają cykle jej malarskiej podróży.

 Nie ważne czy jest się laikiem czy znamy się na teorii sztuki, przed takim malarstwem, które nie narzuca głównej myśli, trzeba stanąć, wniknąć w nie i dać się ponieść emocjom.  A może dowiemy się także czegoś o sobie i odkryjemy pokłady własnej wrażliwości. Wystarczy odłożyć na bok telefony komórkowe, wszelkie portale społecznościowe oraz telewizory. Wyjść na spacer, trafić  do Galerii i dać wytchnienie naszym przemęczonym od natłoku informacji oczom i duszy.

                Roma Pilitsidis zalicza sie do najbardziej rozpoznawalnych i doświadczonych przedstawicieli środowiska plastycznego zagłębia miedziowego.  Artystka ukończyła Szkołę Sztuk Pięknych w Głogowie, a następnie studia na Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej WSP w Zielonej Górze (obecnie Uniwersytet Zielonogórski), uzyskując dyplom w 1999 r. w pracowni malarstwa prof. Jana Gawrona.

Od 1999 roku pracowała w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie, od 2000 r. na stanowisku kierownika działu sztuki, a następnie na stanowisku kierownika Działu Organizacji Wystaw Wydawnictw i Promocji. Była również kustoszem i opiekunem kolekcji sztuki współczesnej. W latach 2003–2008 prowadziła zajęcia dydaktyczne na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od 2011 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, instalacją, kolażem.

              Wystawę można oglądać  do 14 kwietnia w Galerii Sztuki w Legnicy. Dodatkowe spotkanie z panią Romą Pilitsidis odbędzie się 5
kwietnia o godz. 18:00 . Wstęp wolny.

Foto. Mariusz Witkowski

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.