„Inko, zachowałaś się jak trzeba” - Legnica uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych

Legnickie środowiska patriotyczne 1 marca, w dniu Żołnierzy Wyklętych, złożyły hołd polskim bohaterom powojennego podziemia niepodległościowego. Organizatorem wydarzenia był legnicki Klub Gazety Polskiej.

Uroczystości odbyły się pod Obeliskiem Ofiar Bolszewizmu. Udział w nich wzięło kilkudziesięciu legniczan m.in. poseł Ewa Szymańska z Prawa i Sprawiedliwości, wiceprzewodniczący Rady miejskiej Legnicy Arkadiusz Baranowski (PiS), przedstawiciele Ruch Narodowego i  harcerki z 710 DW „Kedyw”.

Podczas wydarzenia odczytano Apel Pamięci oraz złożono kwiaty i znicze pod obeliskiem pamięci. W trakcie przemówień podkreślano, że Żołnierze Wyklęci śladem swoich przodków, polskich powstańców, zdecydowali się podjąć dramatyczną walką o wolną Polskę. Za swoje bohaterskie czynny zostali poddani represją przez komunistyczny reżim, który starał  się odebrać im godność, życie i wymazać z historycznej pamięci. Dlatego jest sprawą wszystkich Polaków, nie tylko jednego środowiska politycznego, aby dziś, w wolnej Polsce, przywrócić im godność i oddać należyty szacunek, przekonywał prowadzący uroczystości  historyk Robert Żeleźny.

Inko Inko patrzysz z nieba, zachowałaś się jak trzeba”

Uosobieniem patriotycznych cnót dla legnickiej prawicy była Danuta Siedzikówna, nastoletnia sanitariuszka o pseudonimie „Inka”, która schwytana przez władze komunistyczne, została poddana ciężkim torturą w celu wyciągnięcia zeznań dotyczących innych żołnierzy podziemia narodowowyzwoleńczego. Okropne katusze nie złamały młodej patriotki do końca będącej wiernej przysiędze wojskowej i współtowarzyszą broni. Na końcu została rozstrzelana, a jej ostatnie słowa miały brzmieć „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba.- i właśnie z transparentem nawiązującym do tych słów, legnickie środowiska narodowe przyszły oddać Żołnierzom Wyklętym.

Foto. Mariusz Witkowski

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.