Dynamika w obrazach Macieja Kreski

W teatralnym holu Starego Ratusza oglądać można ekspozycję obrazów Macieja Kreski, absolwenta Katedry Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, teatralnego biletera i statysty, którego oglądać można na scenie w „Makbecie” i „Hamlecie, księciu Danii”. Wernisaż wystawy zatytułowanej ”Sezony 2” odbędzie się w czwartek 21 lutego o 18.30.

Motocykliści i ich maszyny w drodze, a także narciarze zjazdowcy śmigający w ośnieżonych górskich plenerach, to motyw wszystkich 31 dynamicznych i realistycznych obrazów namalowanych farbami akrylowymi na płótnie, które oglądać możemy na wystawie w teatralnym holu. Ekspozycja to rozwinięcie tematu, który jesienią 2017 roku, opatrzony wówczas nazwą „Sezony”, pojawił się na wystawie w Galerii Sztuki „Saint-Tropez” Głogowie.

Cykl zaprezentowany w Legnicy jest efektem pracy artysty w ostatnich trzech latach, a tytuł wystawy ponownie nawiązuje do pasji, które realizowane są głównie latem i zimą. Jak przyznaje autor płócien, choć jeździ na motocyklu, to już zjazdy na nartach wyłącznie obserwuje.

– Najbardziej interesuje mnie dynamika i atmosfera, która związana jest z tymi fascynacjami. Chodzi głównie o przekazanie emocji, które towarzyszą bohaterom przedstawionym na namalowanych obrazach – objaśnia Maciej Kreska. – Jeśli dalej będę malował, to dojrzewam jednak do zmiany tematu, który przenoszę na płótna – dodaje.

Wszystko zaczęło się jednak od studiów na wrocławskiej ASP i prac projektowych nad modelem motocykla. – Taka też była moja praca magisterska „projektowanie i funkcje motocykla”, którą złożyłem w 2013 roku. Zaprojektowaną wówczas maszynę namalowałem i można ją oglądać na jednym z obrazów na prezentowanej wystawie – mówi.

Obrazy z wystawy „Sezony 2” można kupić, ale – jak zastrzega ich autor – wyłącznie za pośrednictwem marszanda, który pojawi się na jej uroczystym otwarciu.

Grzegorz Żurawiński (Teatr Modrzejewskiej w Legnicy)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.