STAWIAMY LUDZI NA NOGI! [WOŚP]

Jak wykazują badania, około 90% populacji na świecie posiada nieprawidłowości i deformacje stóp. Mimo to, temat właściwej pielęgnacji i radzenia sobie z problemami w ich obrębie wciąż jest mało znany. W Polsce od wielu lat prężnie rozwija się stosunkowo nowa dziedzina jaką jest podologia. Specjalizacja ta skutecznie wypełnia lukę między pielęgnacją typowo estetyczną a działaniami medycznymi w obrębie stóp. Więcej o temacie opowie podolog Aleksandra Butyńska.

[Artykuł został zlicytowany podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jako Voucher „Legnickie media grają razem” będący wspólną inicjatywą legnickich mediów w składzie laikart.pl, lca.pl, legnica24h.pl i e-legnickie.pl. Zwycięzca licytacji WOŚP uzyskał możliwość publikacji własnego artykułu w wymienionych mediach. Zapraszamy do lektury. ]


W tym artykule postaramy się przybliżyć naszym czytelnikom powyższy temat poprzez rozmowę z podologiem ze Specjalistycznego Gabinetu Podologicznego- Zadbaj o stopy w Legnicy- Panią Aleksandrą Butyńską.

Co należy do zadań podologa?

Naszym zadaniem jest przeciwdziałanie powstawaniu zmian chorobowych w obrębie stóp, pomagamy w przeprowadzeniu terapii w przypadku już istniejących dolegliwości oraz po odpowiedniej diagnostyce, doradzamy jak pielęgnować i dbać o stopy.

A czy Pani zdaniem można źle dbać o stopy?

Oczywiście. Większość osób, które trafiają do gabinetu już na pierwszej wizycie dowiaduje się, że ich działania były nieprawidłowe. Z naszych obserwacji w gabinecie wynika, że preparaty ogólnodostępne, zbyt częste ingerencje w stopy, które wydawałoby się, że powinny nam pomóc, tak naprawdę czynią więcej szkody i pogłębiają problemy.

Z jakimi problemami można się do Państwa zgłosić?

Najczęstszymi dolegliwościami z jakimi spotykamy się w gabinecie są wrastające paznokcie, paznokcie zgrubiałe i grzybicze, odciski, modzele, brodawki wirusowe czy też pękające pięty. Z większością tych problemów walka jest całkowicie bezbolesna co jest niewątpliwym plusem działań podologicznych.

Czy zmiany te dotykają tylko osoby starsze?

Naszymi pacjentami są osoby w każdym wieku. Począwszy od niemowlaków (mój najmłodszy klient miał zaledwie miesiąc), poprzez młodzież i na osobach w podeszłym wieku kończąc. Mój najstarszy pacjent ma 94 lata i przychodzi o własnych siłach. Oczywiście fizjologicznie uwarunkowane procesy zanikowe, nasze środowisko, tryb życia, sposób odżywiania, eksploatacja ciała, oraz choroby, sprawiają, że u osób starszych problemy ze stopami występują znacznie częściej.  Nie zmienia to jednak faktu, że już takie miesięczne maluchy potrafią mieć dolegliwości związane z wrastaniem paznokci. Szybkie działania mogą zaoszczędzić bólu dziecku i stresów jego rodzicom.

Co mogą Państwo zrobić z takim wrastaniem paznokci?

Wszystko zależy od tego z jakim stadium mamy do czynienia. Jeśli jest już stan zapalny to w pierwszej kolejności naszymi metodami niwelujemy ten stan. Gdy zostanie on opanowany, możemy zastosować, np. klamry ortonyksyjne na wrastające paznokcie. W naszym gabinecie dysponujemy trzema rodzajami takich klamr. Wszystkie mają na celu przywrócenie prawidłowej płaszczyzny płytki paznokciowej, zmianę toru wzrostu paznokcia i szybką likwidację bólu. Przy zastosowaniu odpowiedniej terapii, cierpliwości i współpracy pacjenta jesteśmy w stanie osiągnąć sukces. Zabieg ten jest zwykle bezbolesny, a samo noszenie klamry nie ogranicza z codziennego funkcjonowania.

Czy usuwania odcisków też nie należy się bać?

Odciski również staramy się usuwać bezboleśnie. Są to zazwyczaj terapie, czyli kilka zabiegów mających na celu stopniowe usunięcie zmiany. Należy jednak pamiętać, że odciski powstają w wyniku nadmiernego ucisku i tarcia. W związku z tym jeśli nie zmienimy ustawienia stopy, np. poprzez noszenie odpowiednich wkładek, lub po prostu nie zmienimy butów na szersze, to problem będzie nawracał. Tak będzie się też działo po zabiegach chirurgicznych, a nasze metody są zdecydowanie mniej inwazyjne i pozwalają na normalne funkcjonowanie po zabiegu.

A co z bezpieczeństwem takich zabiegów?

Każdy zabieg czy to chirurgiczny czy podologiczny może mieć jakieś nieporządane powikłania.  Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje. Jednak dokładamy wszelkich starań aby z naszej strony zabieg był całkowicie bezpieczny dla pacjenta, dlatego używamy nowoczesnych sprzętów z atestami medycznymi. Przede wszystkim rygorystycznie przestrzegamy zasad higieny, czyli używamy materiałów jednorazowych, a wszystkie narzędzia są dezynfekowane i sterylizowane w autoklawie. Dokładnie tak jak ma to miejsce w gabinetach zabiegowych.

Czy osoby, które nie mają większych problemów również Was odwiedzają?

Coraz częściej. Nasze społeczeństwo jest  zdecydowanie bardziej świadome niż 7 lat temu, kiedy to otwierałam swój gabinet. Zadbane stopy stają się równie ważne jak włosy, cera czy dłonie. Moim zdaniem są nawet ważniejsze, bo muszą nas nosić przez całe życie. Wyznajemy zasadę, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Myślę też, że tak duże zainteresowanie usługami podologicznymi bierze się z bezpieczeństwa usług, o którym wcześniej wspominałam. Nasza wąska specjalizacja sprawia też, że zabiegi przebiegają bardzo sprawnie, a jak wiadomo wszyscy bardzo sobie cenią dzisiaj czas.

Jak zachęciłaby Pani osoby do odwiedzenia Waszego gabinetu?

Zarówno ja jak i druga podolog- Aneta, poświęciłyśmy mnóstwo czasu na naukę naszego zawodu i wciąż regularnie się szkolimy. Nasza praca to przede wszystkim pasja i pozytywna „korba” na punkcie stóp. Im trudniejszy przypadek tym większa nasza satysfakcja gdy udaje się pomóc. Choć problemy stóp bywają dla naszych pacjentów mocno krępujące, większość z nich już po kilku minutach zaczyna się czuć swobodnie. Jedno jest pewnie- nie ma się czego obawiać. Dlatego jeśli chcieliby Państwo skorzystać z naszych usług zapraszamy do gabinetu na ul. Wrocławską 29/113 budynek MPoint. Rejestracja  odbywa się drogą telefoniczną 691-291-011.  Do Państwa dyspozycji są dwa w pełni wyposażone gabinety podologiczne. Więcej o naszej działalności mogą się Państwo dowiedzieć na stronie www.zadbajostopy.pl Do zobaczenia!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.