Muzeum i technologia – pierwsza legnicka wystawa na miarę XXI wieku

Muzeum Miedzi w Legnicy w końcu doczekało się modernizacji i otworzyło się na światowe trendy muzealnictwa. Narracja historyczna sztandarowej wystawy legnickiego muzeum jest nadal skupiona wokół tego co najważniejsze, czyli od dawna podziwianych wielowiekowych eksponatów. Została ona jednak opatrzona najnowszymi technologiami, przez co jest nie tylko bardziej wyczerpująca pod kątem prezentowanej wiedzy, lecz przede wszystkim znacznie ciekawsza, pozwalająca dosłownie przeniknąć bramy dziejów i „dotknąć przeszłości” np. dzięki okularom HTC (nowoczesnym okularom do wirtualnej rzeczywistości).

Legnickie muzeum nabrało wiatru w żagle i wypłynęło na przeciw oczekiwaniom europejskiego turysty dzięki udziałowi w projekcie Virtual Mine as a modeling tool for Wider Society Learning, oraz pozyskaniu strategicznych partnerów z kraju i zagranicy jak m.in.KGHM CUPRUM Sp. z o.o. – Centrum Badawczo-Rozwojowe, biorących udział w projekcie finansowanym ze środków EIT Raw Materials, instytucji związanej z Europejskim Instytutem Technologicznym. Gruntowanej modernizacji poddana została sztandarowa wystawa Muzeum Miedzi nosząca obecnie nazwę „Miedź. Dzieje niezwykłego metalu”, która rozrosła się na kilka pomieszczeń i korytarzy zabytkowego gmachu dawnego barokowego opactwa,  pełniącego dziś funkcje lokalnego muzeum.

Wystawa prezentuje dzieje miedzi (i nie tylko) na przestrzeni wieków, a nawet tysiącleci. Począwszy od sposobów jej wydobycia, po jej zastosowanie sztuce i życiu codziennym. Prezentowana historia sięga początkiem opowieści do epoki dinozaurów i prehistorycznych pozostałości, ukazuje świat starożytnych kultur, średniowiecznej Europy, ludzi nowożytnych, aż w końcu dochodzi do współczesnych zdobyczy cywilizacji, które można poznać poprzez m.in. audiowizualne prezentacje i zajęcia z robotyki dla najmłodszych zwiedzających.  Wiele miejsca zostało poświęcone także rodzimym śladom historii, czyli zabytkom pochodzącym z regionu Legnicy.

Poznać i zrozumieć przeszłość zwiedzającym pomogą m.in. nowocześnie zaaranżowane tablice informacyjne,materiały filmowe, hologram, gra multimedialna, okulary do wirtualnej rzeczywistości typu HTC (nowsza, bardziej zaawansowana technologia VR) czy tablet z szczegółowymi informacji dla najbardziej żądnych wiedzy. Naturalnie poszerzona została także lista prezentowanych muzealiów,  rozmaitych zabytków wykonanych z użyciem miedzi z różnych kultur i epok. Część podpisów do eksponatów przygotowana została również w języku angielskim.

Oferta muzeum świetnie trafia także do najmłodszych odbiorców, którzy z zainteresowaniem angażują się w zajęcia edukacje przygotowane przez instytucję. W ich trakcie mogą zmierzyć się z grą multimedialną, która pomoże zrozumieć jak miedź była i jest wydobywa, gdzie występuje w przyrodzie, i jakie posiada zastosowania.

Dzięki zostawaniu wirtualnej rzeczywistości przenieść się można także do dawnych i współczesnych kopalń, wcielić się w górnika i samemu wydobyć surowiec. W jednej chwili w wirtualnym świecie włączamy się w proces wydobycia surowców, używając do tego wirtualnych narzędzi, aby zaraz zobaczyć w realnym świecie eksponaty, które są prezentowane w ościennych salach. W ten sposób łatwiej zmotywować młodego człowieka aby poznał minione dzieje i zainteresował się autentycznym zabytek prezentowanym w muzealnej wystawie opatrzonym historyczną narracją.

Dowiedzieć się można nie tylko jak miedź była wykorzystywana w przeszłości, lecz poznać także jej współczesne zastosowanie w najnowszych technologiach,  w czym pomagają zajęć z robotyki organizowane przy współpracy z firmą RoboKlocki. Uczestnicy zajęć mogą zbudować maszyny górnicze z klocków Lego Education, wzorowane na maszynach produkowanych w KGHM ZANAM. Dzieci na koniec praktycznych lekcji muzealnych otrzymują kolorowy komiks autorstwa dr Tomasza Stolarczyka, który w interesującej formie pomoże utrwalić zdobytą wiedzę.

Zajęcia w ten sposób uciekają od formy słownego wykładu u boku sacrum – zabytku, przy którym słyszą nieustanne „nie wolno dotykać” – i zakurzonych tablic z masą tekstu, do podręcznikowych przykładów skutecznej edukacji. Warsztaty pełne interesujących środków dydaktycznych i odpowiednio dostosowanych form prezentacji wiedzy aktywizują młodego człowieka, wzbudzają w nim ciekawość, a co za tym idzie tworzą naturalną chęć do odkrywania dziejów i samodzielnego poznawania historii.

Najnowsza wystawa legnickiego muzeum  „Miedź. Dzieje niezwykłego metalu” jest zdecydowanie godna polecania naszym czytelnikom, także jako ambitniejsza alternatywa na rodzinne popołudnia. Zachęcamy do zapoznania się z nią także nauczycieli.

Niestety jest to jedyna ekspozycja, którą można aktualnie określić mianem chluby legnickiego Muzeum Miedzi. Na swoją godziwą prezentację nieustannie czekają choćby dzieje piastowskiego księstwa legnicko-brzeskiego czy tzw. historia „Małej Moskwy”. Gdzieniegdzie sporadycznie ukazywane są co prawda eksponaty z tych epok, lecz zasadniczo w większości są skryte i czekają na odpowiednie wydobycie, podobnie jak cały ogromny potencjał historyczno-turystyczny Legnicy.

Być może przełomowa wystawa „Miedź. Dzieje niezwykłego metalu” będzie stanowić dla magistratu oraz podległych jemu instytucji kultury zachętę do zapełnienia naszych białych plam historii i wyciągnięcia Legnicy z zsyłki w turystyczny niebyt? 

Więcej informacji na temat godzin zwiedzania, możliwości organizacji zajęć dla dzieci, biletów, etc., można znaleźć na stronie Muzeum Miedzi w Legnicy: muzeum-miedzi.art.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.