Finał WOŚP z nowym rekordem Legnicy!

Największa na świecie orkiestra tworzona przez ludzi dobrej woli zagrała w Legnicy. Dyrygentami było Legnickie Centrum Kultury i Związkiem Harcerstwa Polskiego. Setki legniczan odegrały w niej swoje sekwencje tworząc barwną harmonię. Nuty płynące prosto z serca zachęciły do wsparcia orkiestry przez tysiące hojnych ludzi.  Pobity został rekord zbiórki w Legnicy.

Dotychczasowy rekord zbiórki WOŚP w Legnicy ustanowiony w 2017 r. wynosił 184 922, 90 zł. W tym roku wynik został poprawiony o kilkaset złotych.

– 184 121,85 zł uzbierano podczas tegorocznego WOŚP w Legnicy. Mamy jednak jeszcze 250 euro, 30 dolarów kanadyjskich i 30 funtów. Kiedy wymienimy obcą walutę na złotówki, to łączna pula zebranych pieniędzy zwiększy się o około 1500 zł. Jest więc nowy rekord Legnicy. Ale nie w tym rzecz, za rok wycelujemy w 200 000 zł! – powiedział nam Piotr Szymański – komendant hufca ZHP Legnica i szef legnickiego sztabu WOŚP.

Jak co roku w niedzielę wolontariusze WOŚP wyszli na ulice miasta zbierając datki do kolorowych puszek fundacji Jurka Owsiaka i dając w zamian czerwone serduszko z napisem Wielka Orkiestra Świątecznej PomocyGrali wszyscy, mali i duzi, bardziej zamożni i mniej majętni, wszystkich  łączył uśmiech i chęć niesienia pomocy.

– Kiedyś wraz z mężem, wówczas moim kolegą, byliśmy wolontariuszami WOŚP. Dziś idee staramy się przekazać naszej dwuletniej córce i dlatego z nią tu przyślijmy. Mam nadzieję, że sama wkrótce stanie się wolontariuszem WOŚP i być może w tym roku pojedzie z nami na Woodstock – przyznaje Pani Monika.

Główne atrakcje legnickie finału WOŚP miały miejsce w murach Akademii Rycerskiej.

– Legniczanie tłumnie przybyli na tegoroczną edycje finału WOŚP do Akademii Rycerskiej. Chętnie przekazują datki na orkiestrę żeby wspierać dzieciaki. Pojawiają się całe rodziny, seniorzy, dzieciaczki, dorośli, którzy chętnie uczestniczą m.in. w zajęciach organizowanych w holu akademii rycerskiej gdzie jest wystawa stoisk. Organizowane są tam m.in. konsultacje medyczne czy warsztaty plastyczne dla dzieci prowadzone przez Młodzieżowe Centrum Kultury – opowiada Marta Bilejczyk z LCK.

W Akademii Rycerskiej podziwiać można było m.in. Legnickich Morsów pokaz legnickich motocyklistów, pokaz tańca flamenco, koncerty lokalnych wykonawców z Dziecięco-Młodzieżowej Legnickiej Orkiestry Dętej, Młodzieżowego Centrum Kultury, Music Factory, Pawła Pomazana oraz chojnowskiej formacji Plug`n`Blues. Zwiedzić można było także Salę Królewską i wystawę „Sztuka Legionów” Muzeum Miedzi.

Jak przyznał dyrektor Legnickiego Centrum Kultury Grzegorz Szczepaniak nie jest tajemnicą, że wielu polskich artystów ostatnimi laty zaczęło czerpać zyski z występów podczas WOŚP. Odchodząc tym samym od pierwotnych wartości fundacji. LCK stanowczo sprzeciwia się takiemu procederowi i gwarantuje, że wszyscy artyści i osoby zaangażowane w różne akcje orkiestry w Legnicy działają non-profit, dla idei.

Najwięcej emocji wzbudziła, co zrozumiałe, licytacja fantów przekazanych na rzecz Fundacji Jurka Owsiaka. Wśród nich znalazły się takie perełki, jak voucher „Legnickie media grają wspólnie z WOŚP” (sprzedany za 5 tys. zł), praca malarska Jarosława Jaśnikowskiego (sprzedana za 5 tys. zł), voucher na lot paralotnią (sprzedany za 1000 zł) czy koszulka Miedzi Legnica z autografami (sprzedana za 800 zł). 

Tradycyjnie już odbył się bieg z serduszkiem, w tym roku pod nową nazwą „Legnicki Bieg i Marsz z Serduszkiem” zorganizowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Legnicy. Pięć godzin zabawy w swojej siedzibie zorganizowała także Akademia Avatara. Były pokazy akrobatyczne, choreografie taneczne, zabawa z DJ-em, zajęcia fitnes, konkursy, degustacje i naturalnie licytacje.

Niedzielny finał orkiestry poprzedził sobotni koncert WOŚP – Rock w klubie Spiżarnia.

W tym roku celem zbiórki jest zakup niezbędnego specjalistycznego sprzętu ratującego życie i zdrowie dzieci w polskich szpitalach.

Foto: Mariusz Witkowski/Dawid Stefanik

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.