27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Legnicy

12 i 13 stycznia w Legnicy zagra największa na świecie orkiestra dobrych serc, czyli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tradycyjnie w programie imprezy znalazły się liczne atrakcje – koncerty, pokazy artystyczne, charytatywny bieg, warsztaty, licytacje. Na ulice miasta wyjdą dziesiątki wolontariuszy z puszkami i serduszkami WOŚP. Tym razem celem zbiórki jest zakup niezbędnego specjalistycznego sprzętu ratującego życie i zdrowie dzieci w polskich szpitalach.

Finały WOŚP stały się niemal świętem naszego społeczeństwa, w którym biorą udział miliony Polaków. Idea WOŚP i praca Jurka Owsiaka jest obserwowana niemal na całym świecie, wzbudza podziw i szacunek. WOŚP nie tylko ratuje życie i zdrowie, lecz także integruje ludzi i wnosi barwny koloryt w obraz naszej codzienność tak długo, jak długo żyjemy w wolnej Polsce.

Ochoczo do akcji włączają się także legniczanie, którzy przekazują fanty na licytacje, udzielają się w organizacji, wpierają talentami artystycznymi i wrzucają do puszek pokaźne sumy pieniędzy. W zeszłym roku w Legnicy uzbierano łącznie 157 103, 44 zł. Rekord miasta padł w 2017 roku, kiedy osiągnęliśmy wynik 184 922, 90 zł.

Warto zaznaczyć, że w ubiegłym roku LCK zdecydował się zrezygnować z muzyków występujących na WOŚP za pieniądze, zrywając z finansowym procederem uprawianym przez część polskich artystów i wracając do fundamentalnych wartości wspólnego grania charytatywnego. Szkoda jednak, że do Legnicy nie przyjedzie żaden z rozpoznawalnych polskich artystów z grona grających dla idei. 

Podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będą zbierane pieniądze na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych, które mogą dokonać profesjonalnej diagnozy i udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju.

– System opieki zdrowotnej w Polsce boryka się coraz większymi i cały czas dalekimi od rozwiązania problemami. Brak środków na finansowanie leczenia, rosnące kolejki do podstawowych usług medycznych, palący brak wyspecjalizowanego personelu medycznego, któremu polski system nie jest w stanie zapewnić satysfakcjonujących warunków pracy – to bardzo poważne braki, powodujące coraz mniejsze poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego w Polsce. Przy takich problemach sprawa wyposażenia oddziałów często schodzi na dalszy plan. A kiedy damy się zbyt mocno wyprzedzić rozwojowi medycyny na świecie, nadrobienie braków może być trudne i bardzo kosztowne. Wielka Orkiestra nie jest w stanie naprawić systemu, ale jesteśmy w stanie pomóc w utrzymaniu wysokich standardów i możliwości w leczeniu. I to będziemy robić, do końca świata i jeden dzień dłużej – tłumaczy Jerzy Owsiak w oficjalnym komunikacie na stronie fundacji.

PROGRAM 27. FINAŁU WOŚP W LEGNICY:

Sobota, 12 styczna 2019 – koncert rockowy na rzecz WOŚP

WOŚP w Legnicy rozpocznie granie dźwiękami rockowymi. W Klubie Spiżarnia  (Piastowska 1) wystąpi 5 zespołów prezentujących różne odmiany gatunku od spokojnych ballad po mocne brzmienia punk rocka:

– AWARIA (Głogów),

– CYNAMONOWY OGRÓD (Legnica),

– METALION (Legnica),

– POLISH FICTION (Chojnów), 

– ZIELONY GROSZEK (Legnica). 

Aby wejść na koncert należy wrzucić do puszki WOŚP minimum 10 zł. Podczas imprezy przewidziane są także licytacje fantów. Koncert stratuje o godz. 17:30. 

Niedziela, 13 styczna 2019 – Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Legnicki Bieg i Marsz z Serduszkiem (14:00 – 17:00)

Tradycyjny legnicki Bieg z Serduszkiem w tym roku wystartuje pod nową nazwą Legnicki Bieg i Marsz z Serduszkiem. Ośrodek Sportu i Rekreacji w Legnicy zaprasza na wspólne charytatywne bieganie i maszerowanie, które odbędzie się w pięciu kategoriach:

1. Bieg Integracyjny, w tym osoby niepełnosprawne – dystans 200 m – godz. 15.00

2. Bieg Dziecięcy – dystans 300 m – godz. 15.10

3. Bieg Rodzinny – 400 m – godz. 15.20

4. Nordic Walking – 1000 m – godz. 15 .30

5. Bieg Główny – 1300 m (dla biegaczy powyżej 16 roku życia) – 16.00

Bieg wystartuje spod siedziby OSiR (Najświętszej  Marii Panny 7 – obok wejścia do Galerii Piastów). Aby wziąć udział w wydarzaniu należy dokonać zapisu w dniu imprezy do godz. 14.30 oraz wrzucić datek do puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (dzieci minimum 2 zł, dorośli – nie mniej niż 10 zł.). Dodatkową atrakcją będą kursy udzielania pierwszej pomocy organizowane przez firmę LIFEMED.

Dziedziniec i hol Akademii Rycerskiej (14.00-20.00):

degustacja domowych wypieków,

warsztaty plastyczne,

prezentacja i nabór do Dziecięco-Młodzieżowej Legnickiej Orkiestry Dętej działającej przy LCK.

Morsy (kąpiel o godz. 15.00),

 pokaz legnickich motocyklistów,

strefa gastronomiczna,

Światełko do nieba” (godz. 20.00). 

Sala Maneżowa Akademii Rycerskiej (14.00-20.00):

koncerty i pokazy lokalnych wykonawców: Dziecięco-Młodzieżowa Legnicka Orkiestra Dęta, Młodzieżowe Centrum Kultury, Music Factory, Przedszkole Sportfanek, Nataliia Bernatska, Paweł Pomazan (gwiazda Mam Talent)

koncert  chojnowskiej formacji Plug`n`Blues.

W przerwach odbywać się będą licytacje WOŚP. Więcej informacji o fantach, które będzie można zlicytować podczas 28. Finału WOŚP, podamy na początku stycznia. Z pewnością znajdziecie także coś od naszej redakcji 😉 

Sala Królewska Akademii Rycerskiej (14.00-18.00):

14.00 – pokaz tańca w wykonaniu Uczniowskiego Klubu Tańca Sportowego LEW,

16.00 – zwiedzanie z przewodnikiem Sali Królewskiej,

17.00 – pokaz tańca flamenco,

14.00-18.00 – drzwi otwarte (selfie dla każdego na sali królewskiej)

Muzeum Miedzi (15:00)

kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Sztuka Legionów” w Muzeum Miedzi – wejście z dziedzińca Akademii Rycerskiej

1 Trackback / Pingback

  1. Legnickie media grają wspólnie z WOŚP – wygraj wyjątkowy voucher na publikacje artykułu w 5 legnickich mediach – Laik art

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.