Rosyjski „Cień” padnie wkrótce na Legnicę?

14  grudnia o godz. 15:30 na placu Słowiańskim w Legnicy będzie można zobaczyć happening pt „Cień” nawiązujący do mrocznej strony pobytu w mieście Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. Akcja jest zwieńczeniem projektu „20:34, peron 4. Odzyskiwanie suwerenności miasta” realizowanego z okazji 25-lecia opuszczenia Legnicy przez wojska Federacji Rosyjskiej przez Galerię Sztuki.

Autorem akcji artystyczno-historycznej jest jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów polskich Grzegorza Klamana, który pierwszy happening związany z Pomnikiem Wdzięczności dla Armii Radzieckiej (zwanym potocznie Pomnikiem Przyjaźni lub Braterstwa Broni) wykonał w 2012 roku. Wówczas na postumencie pomnika powstał napis w języku Brailla o treści: Wszystko jest złudzeniem, ale nawet ono jest odbiciem tego, co jest. Prawda jest w oczach patrzącego.

– Tym razem artysta odwzoruje w płaszczyźnie pl. Słowiańskiego kształt cienia pomnika, jaki rzucał on 16 września, w dniu wyjścia Rosjan z Legnicy. Symbolizować będzie to mroczny aspekt pobytu Armii Radzieckiej w Legnicy, „rzucający się cieniem” na psychospołeczną mentalność mieszkańców – zdradza Monika Szpatowicz z Galerii Sztuki w Legnicy.

W ramach projektu związanego z opuszczeniem Legnicy przez obce wojska mogliśmy już  zobaczyć m.in. dwa performance „Prywatnie, ale publicznie” oraz „Lewa Strona”, które zostały zaprezentowane w ubiegły piątek na dworcu kolejowym.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.