LAiK wszedł do sejmu – bardzo nas to cieszy -stwierdza prezes Stefanik

7 grudnia grupa 57 legniczan miała wyjątkową okazje poznania od kuchni najważniejszych instytucji naszego państwa – Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej.  Zaproszona została również ekipa naszego Stowarzyszenia, za co serdecznie tym artykułem dziękujemy.

    Wycieczka została zorganizowana w ramach edukacji obywatelskiej, którą realizuje polski parlament. Każdy poseł posiada możliwość zaproszenia raz w roku grupy mieszkańców ze swojego okręgu wyborczego i oprowadzenia ich po obiekcie. Z inicjatywą ponownie wyszedł poseł  z naszego regionu Robert Kropiwnicki – tłumaczy organizator wycieczki, szef Rady Miejskiej Legnicy Jarosław Rabczenko. Choć grupa była zróżnicowana wiekowo, to wśród zwiedzających dominowała młodzież szkolna (m.in. 30 osób z 5 LO) oraz środowiska lokalnych działaczy społecznych związanych z organizacjami pozarządowymi. Bardzo cieszy nas, że ponownie ekipa związana ze Stowarzyszeniem Legnica Aktywnie i Kreatywnie miała okazje skorzystać z tej wyjątkowej okazji. Serdecznie dziękujemy organizatorom. Tak wyglądał wycieczka w 2017 roku. 

   Legniczaninie pod opieką przewodnika i posła Kropiwnickiego mogli zobaczyć zarówno te najważniejsze, znane z telewizji pomieszczenia obu izb parlamentarnych oraz będące bardziej  w „cieniu”  zakamarki obiektu, poznać histonie polskiego parlamentaryzmu  i zasady funkcjonowania najważniejszych instytucji naszego państwa. Wycieczkę zakończył wspólny obiad w sejmowej restauracji. Była to wyjątkowa lekcja WOS-u, która młodzieży bardzo się spodobała – przyznała jedna z nauczycielek. Warto pokazywać takie miejsca, uczyć szacunku do instytucji państwa i pomóc zrozumieć zasady działania tych instytucji – podsumowuje idee wycieczki Rabczenko.

   Dodatkową atrakcją było zwiedzenie centrum Warszawy w czasie wolnym i wspólny zorganizowany spacer zachęcający o najważniejsze budynki stolicy jak Pałac Prezydencki czy dawne rezydencje magnackie mieszczące dziś najważniejsze polskie instytucje kultury, administracji i nauki. Było to wyjątkowe doświadczenie i świetna atrakcja, w końcu nie każdy miał okazje zwiedzić Parlament od środka, niektórzy są nawet pierwszy raz w stolicy – opisuj wrażenia młodzież. Cała wycieczka była w pełni darmowa i pozbawiona cech agitacji politycznej, co należy odnotować jako duży plus dla organizatorów.

Foto: Tomasz Kotek i Mariusz Witkowski

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.