O tajemnicach garnizonów radzieckich w Polsce

17 września, w tym symbolicznym dla historii naszego narodu dniu (17 IX 1939 – atak ZSRR na Polskę – przyp. red.), w Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej odbyła się promocja nowej książki Wojciecha Konduszy „Tajemnice garnizonów radzieckich w Polsce”.

Podczas spotkania autor „Małej Moskwy” uroczyście zaprezentował swoją najnowszą publikację a zaproszeni goście odczytali fragmenty książki. Wydarzenie urozmaicił koncert złożony z pieśni największego barda zza żelaznej kurtyny Włodzimierza Wysockiego oraz Bułata Okudżawy w wykonaniu Janusza Cubała.

Mimo upływu lat i znaczącego dorobku badawczego, problematyka obecności PGW AR na ziemiach polskich nadal budzi emocje i stawia wiele pytań. Na niektóre z nich próbuje odpowiedzieć prezentowana książka. Opowiada ona o życiu codziennym garnizonów; ukazuje to, co działo się za szczelnymi murami wojskowych miasteczek i co przed pół wieku było pilnie strzeżoną tajemnicą. Jest to zarazem wielowymiarowa opowieść o codzienności Związku Radzieckiego – w pomniejszonej skali tworzyły go eksterytorialne garnizony w Polsce – i mentalności jego mieszkańców w okresie powojennym, a także o formowaniu „nowego typu człowieka” homo sovieticusa. – podsumowuje wydawca (Wydawnictwo EDYTOR)

Foto: Mariusz Witkowski

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.