Legnickie akcenty na Pol’and’Rock (Przystanek Woodstock)

W dniach 1 – 4 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą odbył się największy na świecie otwarty festiwal muzyczny Pol’and’Rock (Przystanek Woodstock). Nie zabrakło na nim legnickich akcentów wśród artystów, uczestników, oraz na Akademii Sztuk Przepięknych. Legniccy „weterani” zaliczyli już około 20 edycji Festiwalu. Najmłodsza lokalna „legenda” imprezy 12 letni Dawid był na Woodstocku dokładnie 12 razy a na główna scenę zaprosił i oprowadził go Jurek Owsiak!

Legnicki akcent na Akademii Sztuk Przepięknych (ASP) i scenach Pol’and’Rock 

W tym roku po raz pierwszy na ASP powstał punkt Kolei Dolnośląskich, które promowały m.in. swoje projekty kulturalne „Stacja Kultura” i „Pociągi Pełne Kultury”, które powstały w Legnicy. W namiocie KD można było nie tylko poszerzyć wiedzę o kolei, zdobyć wyjątkowe pamiątki z Festiwalu, lecz także zobaczyć galerie zdjęć z legnickich wydarzeń kulturalnych i wziąć udział w spotkaniach z takimi gośćmi jak m.in. Roman Polański, Nocny Kochanek, Łydka Grubasa czy twórcą sceny VIVA Kultura (Pokojowa Wioska Kryszny) i liderem kapeli GaGa Zielne Żabki Smalcem (Mirosław Malec). Podczas spotkania z fanami Nocny Kochanek wspominał swój pierwszy akustyczny koncert, który zagrał w pociągu do Legnicy. Do podobnych działań zainspirowany został zespół Łydka Grubasa, który zadeklarował podobną koncertową podróż do naszego miasta. Natomiast legenda polskiego rocka i punka, legenda Woodstocka Smalec opowiedział o swojej działalności w Jaworze, gdzie z grupą ludzi kultury założył Stowarzyszenie, które własnymi siłami stworzyło niezależny, prężnie działający ośrodek kultury. ASP jest niewątpliwie źródłem inspiracji twórczej, tak więc kwestia promocji idei jaworskiej ekipy w skali Polski oraz współpraca z legnickim środowiskiem kulturalnym jest otwarta, zadeklarował na spotkaniu Smalec w rozmowie z Denisem (LAiK).

Na „woodstockowych” scenach zaprezentowała się związana z Legnicą Nikola Warda, która wystąpiła w piątek z zespołem Betchel, oraz podczas oficjalnego zakończenia Festiwalu na Dużej Scenie w projekcie Piotra Bukartyka.

 

 

Legniczanie na festiwalu Woodstock

Nie zabrakło także licznych grup legniczan, które przyjechały na Festiwal, łącznie to setki osób (albo i więcej 😉 ).

Regularnie jeżdżę na Woodstock od jego drugiej edycji, z jednym rokiem wyjątku spowodowanym powodzią w 1997 r., obecnie jestem więc 22 raz na Festiwalu. W tym roku ponownie przyjechałem z córką na motorach – opowiada Darek.

Na Woodstock z rodziną jeżdżę około 20 lat. Dawid, mój 12-letni syn, jest aktualnie po raz dwunasty na Festiwalu. Daw lata temu, kiedy zbliżała się jego 10„Woodstockowa rocznica”, wysłałem do fundacji zdjęcie jak trzymałem rocznego syna na rękach podczas festiwalu. W odpowiedzi dostaliśmy rodzinne zaproszenie na zwiedzania Festiwalu z Jurkiem Owsiakiem. Zobaczyliśmy całe „zaplecze” imprezy oraz oczywiście największą festiwalową scenę. Z naszej rodziny od lat poprzyjeżdża tu co roku od kilkunastu do kilkudziesięciu, to już  tradycja – wspomina Wojtek.

 

Będąc wielokrotnie na festiwalu spotkałem się z setkami niezwykle ciekawych historii legniczan. Począwszy od emocji koncertowych do różnorodnych przeżyć związanych z klimatem imprezy tworzonej przez tysiące uczestników zainspirowanych hasłami „przyjaźń, miłość, muzyka” i „Róbta co chceta”. Legniczanie uznali także festiwal jako idealną okazję zaręczyn, inni  w klimacie Woodstocku bawili się w drugim dniu wesela. Sam jako uczestnik festiwalu posiadam dziesiątki wspomnień, na podstawie których można napisać barwną opowieść.

Dlatego zachęcam do przesłania naszej redakcji swoich woodstockowych historii, wspomnień, przeżyć oraz zdjęć. Najciekawsze z nich opublikujemy na naszym portalu oraz na DamiTV Legnica, mamy także dla naszych czytelników kilka nagród przygotowanych przez KD. Nasze Stowarzyszenie Legnica Aktywnie i Kreatywnie (LAiK) w przypadku dużego zainteresowaniem tematem deklaruje organizacje legnickiego „wernisażu woodstockowego” połączonego z klimatycznym wydarzeniem integracyjnym.

Swoje woodstockowe historie oraz zdjęcia możecie wysyłać na adres:

d.stefanik@damitv.pl

lub

laikartredakcja@gmail.com

Foto: Dawid Stefanik, Katarzyna Odrowska, Bethel, Czytelnicy

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.