„Śmiechem przeciwko systemowi” – Krzysztof Skiba o roli Pomarańczowej Alternatywy

Krzysztof Skiba, wokalista zespołu Big Cyc, autor książki „Komisariat naszym domem. Pomarańczowa historia” na Stacji Kultura w Galerii Kolei Dolnośląskich na legnickim dworcu opowie o działaniach antykomunistycznej opozycji.

Książka przypomina, iż opozycja antykomunistyczna lat 80tych była kolorowa, to nie tylko Kościół czy Solidarność, ale także oddolne ruchy ośmieszające system komunistyczny t.j. Pomarańczowa Alternatywa, Galeria Działań Maniakalnych, Ruch Społeczeństwa Alternatywnego czy Wolność i Pokój.

Krzysztof Skiba przypomni wydarzenia i klimat tamtych czasów, a także wpływ tych wydarzeń na przebieg historii. Symbol Wrocławia, krasnoludek, też wywodzi się z Pomarańczowej Alternatywy.

– Władza zwalczając Pomarańczową Alternatywę, przez przykładowo aresztowania krasnoludków w czasie happeningów, ośmieszała się i traciła autorytet – wspomina Krzysztof Skiba. – Ten system musiał upaść.

Spotkanie poprowadzi Paweł Piotrowicz, poeta, dziennikarz, pisarz, wydawca i animator kultury. Od 2007 pracuje jako redaktor w kwartalniku Rita Baum. Jest wydawcą i promotorem wrocławskich kapel undergroundowych, których płyty wydaje w Ricie Baum w serii Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna. Kurator części muzycznej wystawy „Dzikie Pola. Historia awangardowego Wrocławia” (galeria „Zachęta”, Warszawa). W ramach stypendium Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego (2014) opracował zbiór rozmów „Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna 1979-1989).

Spotkanie rozpocznie się w czwartek 21 czerwca na Stacji Kultura (dworzec kolejowy) o godz. 17:00.

WSTĘP WOLNY

źródło: materiały prasowe organizatora

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.