Otwarcie szlaku legnickich zegarów

Muzeum Miedzi, Towarzystwo Miłośników Twórczości Zofii Kossak oraz Urząd Miasta zapraszają na inaugurację szlaku legnickich zegarów, projektu który powstał w oparciu o książkę Grażyny Humeńczuk i Marcina Makucha „Śladami legnickich zegarów”.

W niedzielę, 10 czerwca 2018 r. o godz. 13.00 autorzy książki zabiorą nas w podróż, której bohaterami będą legnickie chronometry: zegary mechaniczne wznoszące się na kościelnych wieżach, jak i czasomierze słoneczne, zegary dworcowe i zapomniane zegary uliczne. Ich posiadanie było symbolem prestiżu miasta i świadectwem dumy jego mieszkańców. Czasomierze od wieków pełniły istotną funkcję w organizacji życia legniczan, budując w takim samym stopniu, jak architektura, coraz bardziej wydajny i precyzyjniej działający organizm społeczny. Jacob Schickfuss, opisując miasto w początkach XVII wieku odnotował, iż w Legnicy zegary „jeden za drugim biją i czas w dzień i noc właściwie oznaczają”.

Na szlak skieruje zainteresowanych specjalna strona internetowa, aplikacja Footsteps, a przede wszystkim książka, dzięki której poznamy tajemnice miasta, kryjące się za zegarowymi tarczami. Podróż rozpocznie się o w niedzielę, 10 czerwca o godz. 13.00 pod Bramą Głogowską, którą zdobi zegar słoneczny. Spotkanie zakończy się w Akademii  Rycerskiej prezentacją zegarów z kolekcji Muzeum Miedzi oraz spotkaniem autorskim. Zapraszamy na nowy, legnicki, zegarowy szlak turystyczny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.