Niezwykły wieczór z kulturą żydowską

sdr

W piątek w KM „Agatka” odbyło się „spotkanie z kulturą żydowską. Judaistyczny świat mogliśmy poznać wieloaspektowo z wykorzystaniem najprzyjemniejszych zmysłów. Problem był tylko jeden. Impreza cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że organizatorzy nie byli w stanie pomieścić wszystkich chętnych tego wieczoru. Dzwonili nawet ludzie z Wrocławia – tłumaczyły dyrektor spółdzielczego domu kultury przy  ul. Artyleryjskiej.

Wieczór rozpoczął się zgodnie z tradycyjnymi obrzędami żydowskimi, w których odprawianiu wzięli udział chętni goście spotkania. Przybierając odpowiednie nakrycia głowy (mężczyźni jarmułkę a kobiety chustę zakrywającą głowę) odpalono płomień na tradycyjnym siedmioramiennym świeczniku, zmówiono po hebrajsku modlitwę(tłumacząc każde zdanie na język polski) i podzielono się świeżą chałą.

Następnie każdemu do stołu podano klasyczne (nieznane większości zgromadzonych) koszerne dania wraz z winem. Zaskoczeniem nie były tylko same potrawy ale także sposób ich wspólnego spożywania. Uczestnicy spotkania mogli się nauczyć m.in. jak należy spożywać higienicznie Hummus (rodzaj pasty nabieranej ze wspólnego talerza za pomocą łamanych kawałków pieczywa – główną zasadą  jest łamanie t takiej ilości pieczywa, ile na raz jesteśmy w stanie wziąć do ust). Podczas degustacji prowadząca opowiadała o najważniejszych potrawach kuchni judaistycznej. W międzyczasie przygrywane były na akordeonie narodowe melodie.

Podczas spotkania mogliśmy poznać biblijne umotywowania zachowań wyznawców Mojżesza oraz ich ideologie. Dowiedzieliśmy się np. czym jest i jak się obchodzi Szabat (najważniejsze święto, dzień odpoczynku), co oznacza Koszerność oraz dlaczego Żydzi tak bardzo dbają o zwierzęta. Pytań z przepełnianej sali było wiele, co ułatwiało zgromadzonym swobodnie odkrywać kulturę potomków Mojżesza. Spotkanie poprowadziła i przygotowała (w tym wszystkie dnia!) Alicja Zweifler-Kułacz – liderka lokalnej społeczności żydowskiej w Legnicy. Wieczór bez wątpienia był wyjątkową okazją na chwilowe przeniesienie się w świat wspólnoty żydowskiej. Organizatorzy z racji na duże zainteresowanie, rozważają powtórzenie wydarzania.

Tekst i zdjęcia: Dawid Stefanik

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Wieczór z kulturą Rumunii – Laik art
  2. Drugie spotkanie z kulturą żydowską w Legnicy – Laik art

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.