26 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Legnicy (wszytko co będzie się działo w pigułce)

W weekend odbędzie się już 26 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! W tym roku gramy od soboty – do niedzieli (13 – 14 stycznia). Co nas czeka? Co możemy zlicytować? Dla kogo gramy? Zapaszmy do lektury artykułu.

Dla kogo gramy w 2018?

„Tym razem WOŚP zbiera pieniądze dla szpitalnych oddziałów neonatologicznych, dla których chce zakupić m.in. stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne i sprzęt diagnostyczny, np. specjalistyczne aparaty USG czy pulsoksymetry. Życie potrzebujących dzieci będzie zależało w dużej mierze od nas i naszej hojności. „

Dlaczego wspieramy WOŚP?

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała do tej pory aż 825 milionów złotych na wsparcie polskiej medycyny, ratując tym samym niezliczoną ilość ludzkich istnień. WOŚP pomaga wszystkim. Nie tworzy podziałów. Sprzęty zakupione przez fundację, są dostępne dla wszystkich potrzebujących.Dla wielu młodych ludzi chodzących tego dnia z puszkami jest to początek przygody z wolontariatem. Budzi się w nich wówczas poczucie, że w życiu ważne jest to aby przeżyć je dla innych. W 2016 roku nasi dziennikarze zapytali kilkudziesięciu spotkanych Legniczan o dwie rzeczy: Czy wspierają WOŚP? Jak tak, to dlaczego? Spotykaliśmy się z samymi odpowiedziami na TAK. odpowiedzi na drugie pytanie nas zaskoczyły… Niemal co druga napotkana osoba powiedziała, że ktoś z rodziny lub grona przyjaciół skorzystał ze sprzętu ufundowanego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

WOŚP gra nierozerwalnie już ćwierć wieku a finały akcji stały się niemal świętem naszego społeczeństwa, w którym biorą udział miliony Polaków. Idea WOŚP i praca Jurka Owsiaka jest obserwowana niemal na całym świecie, gdzie wzbudza podziw i szacunek. WOŚP nie tylko ratuje życie i zdrowie, lecz także integruje i wnosi barwny koloryt w obraz naszej codzienność prawie od początku istnienia niepodległej Polski. Czy podczas tegorocznej,  jubileuszowej edycji finału WOŚP pobijemy znowu rekord?  Wierzymy, że pomimo „dobrych zmian”, które nie sprzyjają WOŚP, uda nam się ponownie pobić rekord (ostatni padł w 2017 roku). Gramy bo chcemy, gramy bo lubimy ?

A w tym roku w Legnicy czeka nas:

Będzie się działo!

Sobota:

Orkiestra zacznie granie od dźwięków rocka, bluesa, reggae, punka i metalu.  13 stycznia o 17:30 (sobota) startujemy z koncertem w klubie Spiżarnia, gdzie zaprezentuje się aż siedem lokalnych formacji muzycznych. Wstęp: 10 zł lub więcej – bezpośrednio do puszki WOŚP. Podczas imprezy odbędą się również akcje charytatywne. Zagrają dla nas:

Anastasis – zespół rockowo- metalowy z Legnicy.

Cynamonowy Ogród– rockowo- bluesowy zespół z Legnicy.

Studiowałem Mapę Krowy– punkowo-funkowy zespół z Legnicy.

The Cold– zespół hard-rockowy z Wrocławia.

Interpunkcja– rockowy zespół z Chocianowa/Polkowic.

Zielony Groszek– zespół reggae z Legnicy.

Comin– zespół metalowy z Wałbrzycha.

Więcej informacji o koncercie, zespołach i całym wydarzeniu na stronie organizatora: wydarzenie na Facebook lub stronie klasycznej LCK.

 

 

Niedziela – finał WOŚP:

Imprezy odbędą się w Legnickim Centrum Kultury (Akademia Rycerska):

Na dziedzińcu :

 • Catering na ciepło
 • Klub Motocyklowy Dopalacze Legnica
 • Prezentacja samochodów „Legnickie Klasyki Nocą”
 • Legnickie Morsy – kąpiel (godz. 14.00)
 • Światełko do nieba – godz. 20.00
 • Fireshow Teatru Avatar

Na scenie:

 • Sala Maneżowa – licytacje i koncerty. Wystąpią: dzieci z MCK, Akademia Avatara, Factory Music, Studio Artystyczne Fame Art, Flamenco, Dziecięco-Młodzieżowa Legnicka Orkiestra Dęta, Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera, trio Ojciec i Synowie, Paweł Pomazan (Mam Talent), Wiktoria Granas (Voice of Poland Kids).

W holu:

 • Warsztaty plastyczne dla dzieci
 • Pierwsza pomoc – Koło Naukowe Młodych Medyków PWSZ
 • Domowe wypieki i super atmosfera przez cały dzień

Na ostatnim piętrze:

 • Prezentacja (otwarte zajęcia) sekcji LCK: studio baletowe, breakdance (Bessali), „dęciaki” oraz maraton czytania bajek dla maluchów i słodkości dla każdego

Zwiedzanie:

 • Sala Królewska (wejścia i minikoncerty o godz.: 14.00, 16.00, 18.00),

W mieście:

 1. Muzeum Miedzi – wystawa jubileuszowa 55/55 (15.00, 17.00), a także wystawa jubileuszowa Teatr 40 (13.30, 15.00, 16.30, – Teatr Modrzejewskiej)
 2. Teatr im. Heleny Modrzejewskiej zaprasza na jedno z ostatnich zwiedzań zakamarków swojego gmachu z okazji 40 lecia działalności,  a przeprowadzą je:
 3. godz. 13.30  Mariola Hotiuk Małgorzata Bulanda
 4. godz. 15.00  Mariola Hotiuk i Joanna Rostkowska
 5. godz. 16.30  Joanna Rostkowska i Robert Urbański
 6. Około godziny 13.00 w Akademii Rycerskiej licytacje przedmiotów takich jak płyty z muzyką teatralną, gadżety, czy karnety do teatru przeprowadzą aktorzy legnickiej sceny, Katarzyna Dworak i Paweł Wolak.
 • IV Legnicki Bieg z Serduszkiem -to już mocno rozpoznawalna część finału WOŚP w Legnicy, biegi odbywają się w kilku kategoriach:
  1. Bieg Integracyjny, w tym osoby niepełnosprawne – dystans 200 m – godz. 15.00
  2. Bieg Dziecięcy – dystans 300 m – godz. 15.20
  3. Bieg Rodzinny – 400 m – godz. 15.40
  4. Nordic Walking – 1300 m – godz. 16.00
  5. Bieg Główny – 4000m (dla biegaczy powyżej 16 roku życia) – 16.30
  Start i meta przy siedzibie OSiR (Zapisy w siedzibie w biurze zawodów, w dniu imprezy do godz. 14.30)

Facebookowa lista obecności

Serdecznie zachęcamy wszystkich do wspierania fundacji i pomagania!

 

 

Fanty do licytacji na XXVI Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:

 

WOŚP to również licytacje, m.in. te od lat prowadzone ze współpracą z największym w Polsce portalem aukcyjnym. W tym roku Legnickie Centrum Kultury jest agregatem wielu przedmiotów, czy usług, które można zlicytować z okazji finału. Są to choćby:

Akcja „Wyznaj miłość na plakacie” – inicjatywa Urzędu miasta, w której zwycięzca licytacji ma możliwość wyznania miłości ukochanej osobie na walentynkowym plakacie miejskim.

Osoba, która wygra licytację, będzie mogła wyznać na walentynki swojej ukochanej miłość na plakatach, które zawisną na przystankach autobusowych w mieście.

Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta pomoże napisać życzenia, stworzy projekt graficzny plakatu, wydrukuje i rozwiesi je na wiatach przystankowych. Plakatowe wyznanie miłości zdobić będzie przystanki od 1 do 14 lutego 2018 roku.

Cena wywoławcza walentynkowego plakatu to 50 zł. Aukcja dostępna jest na stronie: link do aukcji.

Konna bryczka, która jako pierwsza woziła turystów po wrocławskim Rynku, przekazana przez portal TopTraktor.pl. Bryczkę wykonali wielkopolscy rzemieślnicy, którzy na całą Europę słyną z produkcji końskich uprzęży, powozów i artykułów tej branży. Jak na owe czasy bryczka była nowoczesna. Miała m.in. hamulce tarczowe. Pojazd powstał w latach 80. na zamówienie pana Warzywody – znanego wrocławskiego dorożkarza, który jako pierwszy przewoził turystów po tym mieście. Wkrótce się jednak okazało, że dorożka jest za mała, bo chętnych do konnego zwiedzania Wrocławia jest sporo. Bryczka trafiła więc do kolejnego wrocławianina, i przez lata służyła jako ślubna karoca. Pan Franciszek Fiałkowski woził nią nowożeńców po wszystkich zakątkach Wrocławia. Stanowiła atrakcję na weselach wrocławian. Link do aukcji

 

Innym ciekawym przedmiotem, który jest dostępny na tej aukcji jest „Odjazdowy wózek stuningowany przez Braci Collins”, który został przekazany 7 letniemu Nikosiowi, a ze względu na dużą poprawę stanu zdrowia, jego rodzice postawili przekazać dalej, czym chcą pomóc innym.

Warto też zaznaczyć, że nie tylko LCK wspiera w Legnicy inicjatywę WOŚP, ale także po raz kolejny robią to Koleje Dolnośląskie S.A., których siedziba znajduje się w Legnicy właśnie. Licytować można m.in. przejazd w kabinie maszynisty, nazwę pociągu widoczną w rozkładzie jazdy, czy nazwę konkretnego pojazdu. Szczegóły do znalezienia na stronie przewoźnika.

Oczywiście to nie wszystkie licytacje jakie się odbędą, więcej przekazanych darów do licytacji znajdziecie na pod tym linkiem oraz podczas sobotnich i niedzielnych imprez 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wszystkich także zachęcamy aby „nawrzucali Owsiakowi” kilka złotówek do puszek wolontariuszy WOŚP.

 

Voucher „Legnickie media grają razem”

My wraz z kolegami portali lca.pl, e-legnickie.pl, laikart.pl, legnica24h.pl włączamy się do akcji i przekazuje specjalny „Voucher”, dzięki któremu zwycięzca licytacji wyjątkową możliwość napisania dowolnego artykułu i umieszczenia go we wszystkich wymienionych mediach! Tematykę i treść artykułu zostawiamy woli zwycięzcy licytacji. Za przykład mogą posłużyć tematy takie jak: reklama firmy lub produktu, opisanie dowolnej przygody życiowej, wyznanie miłości, publicystyka, hobby, promocja twórczości artystycznej i wszystko, co tylko przyjdzie na myśl zwycięskiemu darczyńcy – cytując Jurka Owsiaka „Róbta co chceta”! j

 Autor artykułu: Dawid Stefanik, Tomasz Kotek, Melike Ciritci.

2 Trackbacks / Pingbacks

 1. WOŚP – wygraj publikację własnego artykułu w 4 legnickich mediach! – Laik art
 2. 26 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Laik art

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.