“55/55” – wernisaż jubileuszowej wystawy Muzeum Miedzi

Muzeum Miedzi w Legnicy świętuje w tym roku pięćdziesiątą piątą rocznicę powołania instytucji. Na koniec roku zaplanowało wystawę, która  ukazuje najciekawsze eksponaty pozyskane w tym czasie. Każdy rok jest reprezentowany przez jeden zabytek lub zespół eksponatów, wybrany spośród 34 800 zgromadzonych muzealiów. Dzięki temu powstał tytuł wystawy „55/55”.

      Muzeum w powojennej historii miasta zostało formalnie powołane w 1960 r. Jednak w rzeczywistości zaczęło funkcjonować dopiero od 1962 r., kiedy na stanowisko dyrektora placówki objął mgr Tadeusz Gumiński, który poprzez swoją wybitną działalność dostał  się w poczet honorowych obywateli naszego miasta. Muzeum od początku swojego istnienia skupiło się na dwóch obszarach zainteresowań. Pierwszy jest związany z historią naszego regionu począwszy od pradziejów a kończąc na czasach współczesnych. Uwaga legnickiego muzeum skupiła się również wokół miedzi, z której wydobywania i użytkowania znane są okolice Legnicy. Dzięki temu już w 1966 roku instytucja przybrała nazwę Muzeum Miedzi, gromadząc miedziane muzealia i specjalizując się w tym zakresie.

            Wystawa stworzona z kilkuset wyselekcjonowanych muzealiów (ujętych w 55 zespołów) cechuje się ich szerokim zakresem tematycznym, formą oraz datą pochodzenia – najstarszy obiekt, skamieniała ryba, liczy około 250 milionów lat. W naszym zamyśle ułożą się one w opowieść o tym jak powstawały kolekcje muzealne, od czego zaczynaliśmy i czym możemy się pochwalić. Chcemy pokazać zabytki reprezentujące wszystkie nasze kolekcje.

    Na wystawie „55/55” będziemy mogli poznać dawną Legnicę za pomocom planów i widoków (grafika, rysunki, kartki pocztowe, zdjęcia, film). Dzięki temu zobaczymy np.  historyczne wnętrze gotyckiej katedry przed jej XIX-wieczną przebudową. Z działu archeologii zobaczymy m.in. rzeczy codziennego użytku pochodzące ze średniowiecznego zamku legnickiego oraz w pełni zachowane bełty do kusz odnalezione w wieży św. Piotra, stanowiące największy zbiór tych militariów w Polsce. Wystawa prezentuje także.: mennictwo książęce (m.in. złotego florena i dukata), skarb monet, dawne i współczesne złotnictwo (m. in. renesansowe łyżki na stopie, chrzcielnicę wykonaną przez legnickiego konwisarza), rzeźbę, miedziane i brązowe medale, dawny i współczesny miedzioryt, obrazy legnickich (i nie tylko) malarzy, meble, rzemiosło, wspaniałe okazy mineralogiczne, eksponaty archeologiczne z Grzybian oraz wiele, wiele innych zabytków.

Przypominamy, że równocześnie jest otwarta wystawa „Twarze, lica, rysy”, która stanowi aneks do wystawy „55/55” złożony z ponad 150 portretów ze zbiorów własnych Muzeum Miedzi w Legnicy.

Wernisaż wystawy obędzie się 14 grudnia o godzinie 17:00 w Muzeum Miedzi w Legnicy w części Akademii Rycerskiej (ul. Chojnowska 2). Serdecznie zapraszamy. Wystawa czasowa będzie otwarta od 14.12.2017 do – 7.04.2018.

1 Trackback / Pingback

  1. Wernisaż jubileuszowej wystawy 55/55 (relacja) – Laik art

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.