Noc kryształowa – pamięć synagogi

Legnica. W środę 8 listopada Roger Piaskowski, miłośnik i znawca dziejów naszego miasta, opowiadał o gmachu legnickiej synagogi i o przerażającej nocy, która 79 lat temu doprowadziła do jej zniszczenia.

W miejscu, gdzie niegdyś stała żydowska bożnica (przy rogu ulic Piekarskiej i Gwarnej) odbył się plenerowy happening polegający na wyświetleniu slajdów przypominających wizerunek nieistniejącej synagogi, która przez 91 lat (od 1847 roku) służyła legnickiej społeczności żydowskiej za dom modlitwy i zgromadzeń religijnych.

Noc kryształowa. Nocą z 9 na 10 listopada 1938 roku podjudzone przez propagandę tłumy w całych Niemczech rozpoczęły antyżydowskie rozruchy. Spalono kilkaset synagog, zdemolowano tysiące żydowskich sklepów, prawie sto osób straciło życie, dziesiątki tysięcy trafiło do obozów koncentracyjnych. Ten pogrom przeszedł do historii pod nazwą „nocy kryształowej”. W Legnicy – wówczas Liegnitz – także doszło do antysemickich ekscesów, a imponujący budynek synagogi padł pastwą płomieni

Fot. Mariusz Witkowski

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.