Już w czwartek otwarcie wystawy „Legnickie Pole 1241/2017 „

Bitwa pod Legnicą z 1241 roku stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń polskiego oręża w historii średniowiecza. Nic dziwnego, zderzenie się dwóch światów: okrytych krwawą sławą mongolskich najeźdźców z rycerstwem europejskim pod komendą tragicznie poległego księcia, niedoszłego króla Polski Henryka Pobożnego, działało na wyobraźnie naszych przodków jak i dzisiejszych ludzi. Od XIII wieku po dziś wzbudza zainteresowanie, co obserwujemy w literaturze i sztuce, głównie maklerskiej. Tym razem sławetna bitwa doczekała się interpretacji fotograficznej podczas wystawy „Legnickie Pole 1241/2017 w obiektywie Pawła Kucharskiego”

Autor wystawy jest byłem żołnierzem i miłośnikiem fotografii historycznej, jak tłumaczą organizatorzy:

Szczególnie miejsce w działalności Pawła Kucharskiego zajmuje fotografia historyczna, realizowana m.in. przy okazji rozmaitych inscenizacji, pokazów i rekonstrukcji wydarzeń z przeszłości. Autor wytrwale poszukuje kadrów pozbawionych wtrętów współczesności, które umożliwią odbiorcy odbycie „namiastki” podróży w czasie.” Ekspozycja „Legnickie Pole 1241/2017 w obiektywie Pawła Kucharskiego” stanowi niezwykły, fotograficzny zapis inscenizacji bitwy pod Legnicą, która miała miejsce 6 maja w Jarze Gniewomierskim. Bitewne zmagania przyciągnęły wówczas idącą w tysiące publiczność, w tym wielu mieszkańców Legnicy i okolic. Inscenizacja starcia pod Legnicą jest nieodłącznym elementem rocznicowej imprezy historycznej „Legnickie Pole 1241 – tu można stracić głowę”. Impreza stawia za cel upamiętnienie i popularyzację wielowiekowej tradycji wyrosłej na gruncie wydarzeń z XIII w., kiedy to ziemie polskie spustoszyły wojska mongolskie. Przegrana przez stronę chrześcijańską bitwa z 9 kwietnia 1241 r., stoczona wg. tradycji w pobliżu dzisiejszej wsi Legnickie Pole, śmierć głównego wodza, księcia śląskiego Henryka II Pobożnego na trwałe wpisała się w regionalną tożsamość mieszkańców Śląska.

Przypominamy, że muzeum w Legnickim Polu w 2016 roku zostało gruntownie zmodernizowane. Remont obiektu pozwala obecnie na zwiedzie wcześniej niedostępnych miejsc (w tym wieżę z podestem wioskowym) a samo muzeum doczekało się nowoczesnej wystawy stałej poświęconej bitwie pod Legnicą, która warto zobaczyć.

 

Otwarcie wystawy w czwartek 28 września 2017 r. o godz. 17.00

Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu (Henryka Pobożnego 3)

Muzeum jest czynne cały rok , od środy do niedzieli w godz. 11.00-17.00.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.