Pierwszy Festiwal Słowiański Lugidunum za nami!

Pierwsza edycja Festiwalu Słowiańskiego Lugidunum za nami, a działo się sporo. Wydarzenie miało na celu promocję dawnej kultury związanej z naszymi Słowiańskimi korzeniami, przybliżyć jej znaczenie i zintegrować mieszkańców, co chyba się udało.

Prelekcje zgromadziły zainteresowanych, którzy min. od p. Adama Nowaka, czy dr. Tomasza Stolarczyka mogli dowiedzieć się różnych ciekawych informacji nt. Legnicy, naszego Zamku Piastowskiego, który zanim pełnił taką funkcję zaczynał jako gród plemienia Lugiów obecnych na tych ziemiach, znaleziskach archeologicznych, o tym, co przeniknęło do naszej dzisiejszej kultury i się zachowało od naszych przodków.

Dzieci miały mnóstwo frajdy z zabawami i warsztatami artystycznymi, w Legnicy na pewno pojawi się trochę symboliki słowiańskiej – czy to na koszulkach, czy torbach materiałowych. W warsztatach takich, czy bębniarskich uczestniczyli także i dorośli, a można było także nauczyć się wykonywania tzw. krajek – jednego z elementów tradycyjnego stroju Słowian.

Część koncertowa to zespół Witeź, który przybliżył tradycyjne pieśni, nie tylko z najbiższych regionów, ale także tych bardziej odległych, jak np. Bułgaria czy Serbia. Zespół Muzyki Polskiej Mokosza dał mocny pokaz muzyczny połączony z wyjaśnieniem poszczególnych utworów, które często mają silny przekaz dla słuchaczy.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Dziady Borowe” wystawiła się z rynsztunkiem charakterystycznym dla Słowian z tamtej epoki, a także jej dwóch członków miało okazję wykonać ku uciesze wszystkich pokazowe walki. Druga z nich miała niespodziewany dla nich samych przebieg – uszkodzenie oręża wymagało improwizacji – doszło do bitki na pięści, której zwieńczeniem był krwawiący nos jednego z jej uczestników (nic poważnego).

Teatr Avatar zgromadził publiczność pokazując ciekawy spektakl taneczny połączony z grą świateł. Ostatnią atrakcją tej imprezy było wspólne ognisko dla wszystkich – uczestników i organizatorów. Miało ono powstać poprzez tradycyjną metodę rozpalania świdrem, ale wilgotne powietrze tego dnia nie pozwoliło na to, choć można było zobaczyć, że wydobywa się z konstrukcji dym, pomimo silnego wsparcia uczestników imprezy Podczas ogniska obie grupy muzyczne połączyły siły i dodały energii do i tak już pełnego magii ognia.

Jak podaje organizator imprezy Dariusz Borowiec, miała ona na celu pokazać historię, czy obyczaje naszej rodzimej kultury. Pracuje w Domu Kultury „Kopernik” przynależnym do Legnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, należy do Towarzystwa Miłośników Ślęży „Ślężańscy” – inicjatywy zrzeszającej ludzi z Dolnego Śląska, która zbiera się na terenie masywu Ślęży, gdzie zajmują się działalnością rodzimokulturową. Ma on nadzieję na kontynuację za rok wydarzenia, a frekwencję uznaje za dobrą. Składa także serdeczne podziękowania w.w. LSM wraz z SDK Kopernik, „Ślężańskim Rodzimowiercom”, a także Urzędowi Miasta Legnica, które objęło inicjatywę swoim patronatem, Grupie Rekonstrukcji Historycznej „Dziady Borowe”, czy Fundacji Watra.

Poniżej zapraszamy do fotorelacji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.