Festiwal Słowiański Lugidunum z SDK Kopernik – Poznaj Swoje Korzenie!

Spółdzielczy Dom Kultury Kopernik wraz z  Towarzystwo Miłośników Ślęży „Ślężańscy” dla pasjonatów kultury słowiańskiej i rodzimowierców organizuje w najbliższy weekend bardzo ciekawe wydarzenie. Będzie to tytułowy Festiwal Słowiański Lugidunum.

Na początek należałoby wyjaśnić – co to jest to Lugidunum: „W czasach rzymskich istniała miejscowość zwana Lugidunum – według części analiz stolica plemienia Lugiów. Ze względu na bliskość celtyckich osad znajdujących się na równinie w pobliżu Ślęży, to Legnicę przyjmuje się jako dziedziczkę osady Lugidunum. Pierwsze udokumentowane ślady osadnictwa Słowian na terenie naszego miasta pochodzą z VIII w. Legnica była wówczas centralnym grodem plemienia Trzebowian.”

Wstęp za nami, czas na informacje o samym wydarzeniu. Wydarzenie ma miejsce 15 i 16 września. Wstęp wolny. Poniżej program:

PIĄTEK, 15 WRZEŚNIA (SDK Kopernik)
PRELEKCJA: Słowiańskie symbole, święta i życie codzienne
Godzina 10.00 i 12.00, wstęp wolny
Prowadzący, Adam Nowak, jest działaczem na rzecz propagowania kultury rdzennej. Z zapałem opowiada o swojej pasji, skupiając się na faktach historycznym, jednocześnie, w lekki sposób opowiada o dziedzictwie Polaków (Słowian). Dowiesz się m.in. dlaczego życzymy kichającemu „na zdrowie”, dlaczego Boże Narodzenie przypada akurat w grudniu, posłuchasz o słowiańskich „walentynkach”, o tym jak dać się zaczarować magicznej górze Ślęży, oraz o wielu innych ciekawostkach związanych z kulturą rdzenną.

PRELEKCJA: Legnica we wczesnym średniowieczu – okiem archeologa
Godzina 11.00, 13.00, wstęp wolny
Wykład na temat początków osadnictwa na terenie obecnej Legnicy, poprowadzi dr Tomasz Stolarczyk, archeolog i legnicki muzealnik.

SPOTKANIE: Miejsce ludzi i opowieści: Karol Sawiak – Tajemnice Ślęży, poza szlakami
Godzina 17.00, wstęp wolny
W ramach cyklu spotkań z osobami o ciekawych pasjach, zaprezentuje się ślężański eksplorator oraz „poszukiwacz skarbów”, który od kilkunastu lat przeczesuje masyw słowiańskiej góry Ślęży, zgłębiając jej tajemnice, te starożytne jak i nowożytne. Prelekcja połączona z prezentacją najciekawszych znalezisk eksploratora.

————————————-

SOBOTA, 16 WRZEŚNIA (Gwiezdna Arena)
Godz. 11.30 – Warsztaty perkusyjne „W rytmie matki ziemi”
(zapisy 76 723 09 82, SDK Kopernik, Koziorożca 9)
Godz. 14.45 – Parada perkusyjna podsumowująca warsztaty
Godz. 15.00 – Koncert projektu „Witeź” (acapella / zespół pieśni słowiańskiej)
Godz. 16.30 – Złote Dzieci w słowiańskim tańcu 🙂
Godz. 17.00 – Koncert zespołu MOKOSZA (folk / muzyka poważna)
Zespół powstał w 2009 roku z inicjatywy Piotra Lerocha, kontrabasisty i dyrygenta, miłośnika folkloru i kultury słowiańskiej. Mokoszę tworzy aż 17 muzyków, maka za sobą dziesiątki koncertów, występując w wielobarwnych strojach szlacheckich, prezentują muzykę ludową we własnym, autorskim opracowaniu, któremu blisko do muzyki poważnej. Więcej informacji na oficjalnej stronie zespołu: www.mokosza.com.pl
Godz. 18.45 Pokaz tańca teatru Avatar
Godz. 19.00 Pokaz rozpalania ognia metodą tradycyjną oraz ognisko. Przy współudziale mieszkańców, krzesanie ognia specjalnie przygotowaną konstrukcją łuku ogniowego.

 

Facebookowa strona wydarzenia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.