Dni Pionierów na Zamku Piastowskim 2017 – relacja

W dniach 12- 14 maja odbyły się na legnickim Zamku Piastowskim  III Dolnośląskie Dni Pionierów Osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych. Impreza poświęcona pierwszym osadnikom, którzy w ciężkich powojennych czasach kolonizowali tzw. „Ziemie Odzyskane” a konkretnie teren Dolnego Śląska, który Polska otrzymała jako rekompensatę za utracone na rzecz ZSRR Kresy Wschodnie. Obchody zaczęto od konferencji i dyskursów na temat zalążków oświaty i kultury (czwartek) oraz różnym sposobom utrwalenia wspomnień świadków historii osadnictwa (piątek). Sobota i niedziela ściągnęła zdecydowanie najwięcej Legniczan i nie tylko, a to za sprawą głównie pokazów historycznego sprzętu wojskowego i grup rekonstrukcyjnych. Nie wątpliwie „perłę” stanowił czołg T-34 znany w Polsce jako „Rudy 102” z kultowego serialu „Czterej Pancerni”. Ta część atrakcji ściągnęła na prawdę wielu Legniczan, którzy z chęcią robili sobie pamiątkowe zdjęcia. Sobotnie atrakcje to także: inscenizacje teatralne, widowiska, przegląd piosenki żołnierskiej oraz darmowy wojskowy poczęstunek (m.in bigos i grochówka). Niedziela upływała pod znakiem oficjalnych uroczystości: mszy świętej w kościele św. Jana, uroczystego przemarsz licznych, imponujących pocztów sztandarowych w towarzystwie orkiestry dętej, przemówień i wyróżnień wieńczonych całość imprezy.

„Kij ma dwa końce” czyli jeszcze klika słów subiektywnym okiem:

Atrakcje dla turystów

Niestety dla całości imprezy ciężko jest mi wystawić w pełni pozytywną opinie. Poziom występów artystycznych muszę uznać za sztampowy, tendencyjny mało ciekawy i wątpliwy jakościowo. Powodowało to niskie zainteresowanie ludzi tą częścią imprezy. Podczas przemówień doszło do kilku „niezręczności/wpadek” a sam przekaz był nasiąknięty politycznie – czyżby były to początki kampanii politycznej w Legnicy z wojewódzkich funduszy w wykonaniu działaczy PSL? Szkoda, bo odciągało to uwagę od meritum święta, które powinno apolitycznie jednoczyć młode społeczeństwo Dolnego Ślaska gdyby inaczej poprowadzić narracje. Do tego dochodzi naganna logistyka i słaby przepływ informacji między organizatorami a instytucjami działającymi na Zamku, co uchybiało potencjałowi atrakcji tych dni. Dla przykładu zamieściliśmy zdjęcie toalet rozstawionych wzdłuż przejścia dla turystów między kaplicom zamkową a XIII wiecznym palatium (przy przejściu z drugiej strony rozstawiono scenę). Cóż, zwiedzający mieli trochę gimnastyki i powody do śmiechu. Nie raz pisałem na temat wolności kultury, lecz muszę ponowić swój apel – pamięć historyczna i kultura nie powinna iść w parze z polityką. Polecam też więcej kreatywności w przy układaniu programu artystycznego i promocji imprezy, wówczas będzie szansa dla popularyzacji pamięci historycznej i wartości patriotycznych w szerszej grupie odbiorców.

A oto fotorelacja:

Organizator:Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Współorganizatorzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Centrum Kształcenia Ustawicznego i Językowego Kadr Zamek Piastowski w Legnicy, Stowarzyszenie Kulturalne „Krajobrazy.

 

2 Komentarze

  1. Chyba wdarły się zdjęcia z muzyki wyklętej? 😛
    A pisząc rekompensata powinieneś dać ją niewątpliwie w nawias – to było zwykłe złodziejstwo i chęć rozszerzenia wpływów przez sowietów – jak najgłębiej w Europę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.