„Muzyka Wyklęta” dla uczczenia Roku Majora Władysława Dybowskiego

         Grupa Legniczan postanowiła w nieco mniej tradycyjny, alternatywny sposób uczcić legnicki rok Władysława Dybowskiego – naszego lokalnego Żołnierza Niezłomnego. Już 14 maja na dziedzińcu Akademii Rycerskiej odbędzie się koncert poświęcony tematyce patriotycznej, gdzie wystąpią takie formacje Anastasis, Fortecy, This Cold oraz KSU. Ponad to na imprezie organizatorzy pragną dąć szanse muzykom, którzy w swoim reperatorze mają utwory patriotyczne  i chciałby zaprezentować je na koncercie i wziąć udział w konkursie z nagrodami (pomoc w realizacji teledysku dla najlepszego utworu, pamiątkowe płyty dla wykonawców, publiczne wykonanie utworów w ramach konkursu). Jak przyznaje koordynatorka, Joanna Wróbel, jedną z idei jest popularyzacja historii podziemia niepodległościowego w powojennej Polsce wśród młodzieży. Jest to atrakcyjna alternatywa wobec schematów akademii, mszy, czy wieców. Więcej o projekcie i konkursie w wywiadzie z Joanną Wróbel o organizacji imprezy i jej celach.

Jak powstała idea organizacji takiej imprezy w Legnicy?  

Idea koncertu wraz konkursem o tej tematyce narodziła się, gdy zaczęłam współpracować ze Społeczną Grupą Roboczą. Chcieliśmy nieco wzbogacić propozycję kulturalną miasta swoimi pomysłami. Uznaliśmy, że wykorzystamy okazję, jaką stworzyło nam miasto do tego, aby zwrócić uwagę na nonkonformistyczną i jednoznaczną postawę, odwagę i zdolność do poświęcenia, jakie cechowały Żołnierzy Wyklętych walczących z sowieckim agresorem. Co więcej, chcieliśmy zrobić to z pewnym rozmachem.Konkurs jest szansą na przełamanie stereotypów, wyjście z cienia i pokazanie, że temat Żołnierzy Wyklętych nie jest przynależny do jakiejś konkretnej grupy, że nikt nie ma na niego monopolu, o ile zgadzamy się co do absolutnych podstaw, na jakich musi opierać się wspólnota. Konkurs ma nie tylko inspirować młodych ludzi do postaw patriotycznych oraz pogłębiania swojej wiedzy w tym kierunku, ale także promować i wspierać ich pracę twórczą, otwierać uczestników na wymianę doświadczeń i konfrontację dokonań w zakresie różnych gatunków muzycznych. Jesteśmy także ciekawi jaki jest faktyczny stan twórczości patriotycznej, jak wielu artystów porusza takie wątki w swojej muzyce i jak są one przez nich przedstawiane.

Jakie cele sobie stawiacie, prócz tych oczywistych, sztandarowych związanych z pamięcią o Żołnierzach Niezłomnych?

Motywem przewodnim konkursu są Żołnierze Wyklęci, ale generalnie chodzi nam po prostu o szeroko rozumianą tematykę patriotyczną czy militarną zgodną z duchem konkursu. Sądzimy, że generalnie jest on dosyć czytelny, tym bardziej gdy weźmie się pod uwagę osobę jego patrona. Podaliśmy kilka przykładów twórczości o jaką nam chodzi na naszej stronie Facebook-u. Jak widać często występuje ona w takiej właśnie konfiguracji. Tak naprawdę jednak odwołujemy się głównie do inwencji wykonawców, którzy się zgłoszą. Jeśli mają w swoim repertuarze utwór tego typu – zapraszamy na stronę zgłoszeniową. Jeśli nie – zachęcamy do napisania kawałka w tym klimacie i wzięcia udziału w naszym konkursie.

Impreza jest tematyczna muzycznie np. rockowo, czy planujecie mieszać gatunki?

Gatunki do jakich mogą należeć prezentowane utwory są dowolne: szeroko rozumiany rock, hip-hop, pop, punk, metal, gotyk, folk, blues, jazz, reggae, muzyka elektroniczna oraz gatunki mieszane.

Przewidujecie jakieś nagrody dla muzyków?

Nagrodami są: pomoc w realizacji teledysku dla najlepszego utworu, pamiątkowe płyty dla wykonawców oraz publiczne wykonanie utworów w ramach konkursu, który wieńczył będzie koncert zespołów: Anastasis, Fortecy, This Cold oraz KSU na dziedzińcu Akademii Rycerskiej w Legnicy.

Do kiedy i w jaki sposób można zgłosić się do udziału w koncercie?

Uczestnicy mają czas na zgłoszenie się do konkursu do 7 maja. Koncert rozstrzygający odbędzie się 14 maja. Podpisane utwory (wykonawca, tytuł) wraz z tekstem i kartą zgłoszeniową należy wysłać na adres e-mail: konkurs.muzyczny.legnica@gmail.com do 1 maja 2017 roku. Nasze strony, gdzie można znaleźć regulamin, karty zgłoszeniowe i inne szczegóły to:

https://konkursy-legnica.github.io/ oraz https://www.facebook.com/muzykawykleta/

 

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.