Dziennikarska Szlachetna Paczka – jesteśmy w trakcie!

Dziennikarze z Legnica Aktywnie i Kreatywnie, E-legnickie, LCA i Konkretów robią wspólną Szlachetną Paczkę!


Nadchodzą święta Bożego Narodzenia, ulice ubarwiają różnorakie ozdoby, a my czekamy na opady obfitego puchu z nieba oraz na prezenty pod choinką. Jednak w tym roku to my sami pragniemy wręczać podarunki! Atmosfera świąt udzieliła się również naszym legnickim redakcjom! LAiK wraz z dziennikarzami Lca.pl, e-legnickie i Tygodnika Regionalnego Konkrety pragnie pomóc najbardziej potrzebującym rodziną w naszym mieście. W akcje zaangażował się również anonimowy darczyńca, który wparł nas nie tylko finansowo ale i szczerym zaangażowaniem w tworzenie Szlachetnej Paczki. Postanowiliśmy wspólnie, wziąć udział w niezwykłej akcji: Szlachetna Paczka, która co roku odbywa się na terenie całej Polski. Zachęcamy również was do wsparcia inicjatywy. Wejdźcie na stronę szlachetnapaczka.pl i dowiedzcie się jak możecie pomóc! Nie czekajcie na Świętego Mikołaja. W tym roku to wy nimi bądźcie!

Jak przyznaje koordynator projektu, Dawid Stefanik: Bardzo cieszy nas, że inicjatywa Legnica Aktywnie i Kreatywnie zrobienia wspólnej Szlachetnej Paczki została tak entuzjastycznie przyjęta przez lokalne środowisko dziennikarskie (E-legnickie, Konkrety, LCA- przyp. red.). Razem potrafimy pokazać, że piękne idee najbardziej integrują ludzi oraz dają dużo radości i satysfakcji. Głęboko wierze, że inne branże, zakłady pracy, firmy, organizacje a także grupy znajomych zainspirują się i pójdą w nasze ślady. Wystarczy odrobina dobrej woli oraz niewielkie indywidualne nakłady finansowe gdy działamy wspólnie. Jestem pod wrażeniem naszego anonimowego darczyńcy, który włożył wiele serca w przygotowanie paczki i wybór rodziny. Myślę, że jego postawa zasługuje na szczególny podziw, tym bardziej iż darczyńca pragnie pozostać anonimowy i nie szuka poklasku. Życzę Tobie Rafał, abyś maił jak najwięcej energii do podobnych inicjatyw w przyszłości a z nich czerpał jak najwięcej należytej satysfakcji i radości w życiu.

Rodzina, którą wspieramy dostanie to, co im najbardziej potrzebne, a stanowi dla nich dużą barierę – Nowy sprzęt AGD, całe komplety pościeli (tutaj należą się podziękowania dla kierownictwa sklepu JYSK, który nie dość, że przyznał rabat, to wręcz przygotował cały zestaw od początku do końca). Zakupy żywnościowe, w tym na czas świąt coś, co stworzy ich klimat. Prezenty również mamy.

Poniżej krótki wywiad z naszą koordynatorką Agnieszką

 

 

Co Cię skłoniło do działania w Szlachetnej Paczce?

Myślę , że do wzięcia udziału w projekcie skłoniła mnie przede wszystkim chęć pomagania innym. Oczywiście duże znaczenie miało to, że kilka osób w bardzo pozytywnym świetle przedstawiało projekt.

Jak się robiło zakupy?

Muszę przyznać, że towarzyszyły mi same pozytywne emocje. Jak zostałam przez moich darczyńców zaproszona do robienia zakupów, to muszę przyznać, że trochę zastanawiałam się, jak to będzie. Wolontariusz w prawdzie jest łącznikiem pomiędzy darczyńcą, a rodziną, która otrzymuje pomoc, natomiast wspólne robienie zakupów zdarza się sporadycznie. Jestem bardzo pozytywnie naładowana samymi dobrymi emocjami, ponieważ moi darczyńcy byli bardzo zaangażowani w robienie zakupów. Jestem szczęśliwa, że w dzisiejszym trudnym świecie są ludzie, którzy chcą pomagać i dzielić się tym co mają. Fantastyczne jest to, że ludzie mają chęć zrobienia czegoś dobrego dla drugiego człowieka, że nie jesteśmy sobie obojętni.

Jak wygląda praca Wolontariusza?

Praca wolontariusza składa się z kilku etapów. W pierwszym etapie wolontariusz współpracuje z rodziną. Poznaje ją w trakcie dwóch spotkań. Poznaje historię, definiuje bariery i zasoby rodziny, dostrzega w niej piękno oraz tworzy opis rodziny. W drugim etapie pojawia się darczyńca, który na podstawie opisu wybiera konkretną rodzinę. To czas na linii wolontariusz – darczyńca. Dzięki niej, darczyńca może poczuć się ważną częścią drużyny. Trzeci etap pojawia się, gdy darczyńca pojawia się w świadomości rodziny. Gdy rodzina otrzymuje paczkę w dniu finału, to zwykle jest to dla nich wielki impuls, ponieważ ktoś zupełnie obcy robi dla nich tak wiele.

 

Nasz darczyńca Rafał mówi o tym, że pomaga dla innych – potrzebujących, robi to z satysfakcją,  rozgłosu nie chce, bo wtedy ten cel nie zostałby osiągnięty w odpowiedni sposób. Kreowanie się medialnie jest zwyczajnie niepotrzebne. Liczy się to, co robimy. Udział w Szlachetnej Paczce, tak, jak my, bierze pierwszy raz, pojawiały się małe przeszkody, które były rozwiązywane na miejscu. Ma nadzieję na większą skalę działania w przyszłym roku, podczas kolejnej edycji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.