Wywiad z Krystyną Zajko – Minkiewicz

Krystyna Zajko – Minkiewicz osoba pełna entuzjazmu prezes znanego dobrze w Legnicy Towarzystwa Przyjaciół Teatru im. Heleny Modrzejewskiej. Już podczas studiów  interesowała się teatrem i sztuką. Dziś opowie nam o Sobie i Towarzystwie Przyjaciół Teatru im. Heleny Modrzejewskiej.

LAiK:
Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy istnieje już od wielu lat. Jak wyglądały jego początki?

Krystyna Zajko – Minkiewicz :

Istotnie, od wielu – od roku 2000. To już 15 lat! Na początku było to niewielkie grono osób, zaledwie 5, które miały jasno określony cel – wspomagać legnicki teatr w każdy możliwy sposób, być jego zadeklarowanym przyjacielem! I tak jest do dziś. Od roku 2000 SPTM miało kilku prezesów: Renatę Ostrowską, Ryszarda Maraszka i Jana Hilę. Od stycznia 2010 – ja. Od roku 2004 Stowarzyszenie poza zasadniczym zadaniem wspierania naszego teatru podjęło własną działalność w zakresie pozateatralnych wydarzeń kulturalnych. Przez wiele lat pod naszą prawno -organizacyjną opieką działał jazzowy klub „Blue Monk”, który do chwili obecnej zorganizował ponad 80 koncertów. Za prezesury Jana Hili dofinansowaliśmy monodramy Jerzego Stuhra, Wojciecha Pszoniaka, Jerzego Treli i dwukrotnie Krystyny Jandy, a już za mojej wiele innych artystycznych projektów, m. in. spektakl Joanny Szczepkowskiej „ADHD i inne cudowne zjawiska”, połączony z promocją jej książki „Kto Ty jesteś. Pierwsza część sagi rodzinnej” , promocję książek Jana Nowickiego oraz z jego udziałem widowisko poetycko-muzyczne „Droga Krzyżowa – obrazy i impresje” w wykonaniu zespołu De Profundis, wiele koncertów artystów z Krakowa ( choćby wspomnieć tu wspaniałą aktorkę i piosenkarkę Agnieszkę Grochowicz i jej przyjaciół, którzy 18 czerwca 2015 dali wspaniały koncert„Friends.Music of Jarek Śmietana”), Warszawy, z Mińska i mnóstwo promocji poezji i prozy takich autorów, jak Małgorzata Cimek -Gutowska, Mirek Gontarski, Agnieszka Susłowicz, Maria Jaśkiewicz – Jarosz, Maria Chrzanowska, Rafał Podraza i wielu innych twórców.

lAiK:
Przez wszystkie lata działalności Stowarzyszenia z pewnością wiele się wydarzyło. Co uważa Pani za jego największe osiągnięcie ?

Krystyna Zajko – Minkiewicz :

Po pierwsze, trwanie, które w dużym stopniu zawdzięczamy darczyńcom, ofiarującym nam swój 1% z podatku PIT, a także sponsorom, jesteśmy bowiem od roku 2004 Organizacją Pożytku Publicznego (non profit) i nie prowadzimy żadnej działalności gospodarczej. Po drugie, przez 15 lat wiele się wydarzyło i trudno jest wybrać jedno najważniejsze osiągnięcie, ale spośród wielu na pewno warto pochwalić się tymi najbardziej spektakularnymi. W styczniu 2008 roku SPTM jako pierwsze otrzymało Złotego Florena Legnickiego – nagrodę prezydenta naszego miasta, stając się pierwszym legnickim stowarzyszeniem pozarządowym – laureatem nagrody przyznawanej za wybitne osiągnięcia w kulturze. Głównym tego powodem była współorganizacja 1. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Miasto” oraz duży wkład w jego 2. edycję. W roku 2008 SPTM było pomysłodawcą i fundatorem nagród plebiscytu na spektakl 30-lecia legnickiej sceny dramatycznej (wygrała wówczas „Ballada o Zakaczawiu”). W październiku 2008 roku Stowarzyszenie zakończyło też zbiórkę depozytów – pamiątek mieszkańców naszego miasta -do Legnickiej Skrzyni Czasu i uroczyście ją zakopało (jej otwarcie nastąpi w 2105 roku).

W listopadzie 2008 roku SPTM zorganizowało benefis największemu w historii legnickiego teatru przyjacielowi sceny – lubińskiemu poloniście – Ludwikowi Gadzickiemu. Z tej okazji ufundowaliśmy mieszkańcom Legnicy bilety na spektakl „Sami”, w którym beneficjent zagrał swój jedyny epizod. Fakt ten sprawił, że od sezonu 2008/2009 tradycją stały się darmowe bilety do naszego teatru, które SPTM funduje najmniej zamożnym mieszkańcom Legnicy i regionu. W tym roku zakupimy je od teatru po raz ósmy! Jest to nie tylko ukłon w stronę legniczan, ale też forma promocji legnickiej sceny. Nie sposób też nie powiedzieć o Bombie Sezonu. To nagroda ustalona przez SPTM w roku 2005 dla artysty, który w danym sezonie najbardziej przyczynił się do rozsławienia Teatru Modrzejewskiej w Legnicy.

Oto lista dotychczasowych laureatów:

Janusz Chabior – 2004/2005
Bogdan Grzeszczak – 2005/2006
Joanna Gonschorek -2006/2007

W roku 2007 nagrodę specjalną, „Bombę 10-lecia”, otrzymał Przemysław Bluszcz.

Paweł Wolak – 2007/2008
Anita Poddębniak – 2008/2009
Lech Raczak – 2009/2010
Joanna Gonschorek- 2010/2011
Rafał Cieluch – 2011/2012
Katarzyna Dworak- Wolak – 2012/2013
Paweł Palcat – 2013/2014
Gabriela Fabian – 2014/2015
Mogłabym jeszcze długo mówić o działaniach Stowarzyszenia, ale to może już przy innej okazji.

LAiK:
A jak wyglądał Pani okres studencki? Czy już wtedy interesowała się Pani teatrem ?

Krystyna Zajko-Minkiewicz:

Naturalnie! Byłam związana ze studenckim teatrem „Kalambur”. Zamiast do „Pałacyku”, biegałam też na spektakle do Teatru Polskiego, do opery… Powiem krótko – miałam zostać aktorką, ale w tym czasie we wrocławskim autobusie 103 trafiła we mnie strzała Amora…Zrezygnowałam z krakowskiej PWST i skończyłam polonistykę.

LAiK
Od kiedy jest Pani związana ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej?

Krystyna Zajko – Minkiewicz :

Od roku 2006. Za trzy miesiące upłynie 10 lat! Taka okrągła rocznica.

LAiK:                                                                                                                                                               Czy może nam Pani zdradzić plany SPTM-u na najbliższy czas?

Krystyna Zajko – Minkiewicz :

Z przyjemnością! Otóż już 14 grudnia o godzinie 18.00 w Caffe Modjeska odbędzie się promocja niezwykłej książki „Marzenia mają smak łez”, Artura Appela, poety i pisarza z Ciechanowa – „buntownika bez powodu”, na którą już dziś serdecznie zapraszam.
W styczniu gościć będziemy profesora Jana Miodka, mojego akademickiego nauczyciela, który na Scenie Gadzickiego opowie nam o swojej miłości do ojczyzny-polszczyzny i odpowie na wiele pytań z „puli” niepokojących nas dylematów językowych (przy okazji promocja jego książek).
Kolejni goście czekają, o czym będę informować na portalach i w TV „Dami”, ale z rzeczy sensu stricto najważniejszych -zakup kolejnej puli bezpłatnych biletów dla mieszkańców Legnicy. Pozwolę sobie przypomnieć, że ich ilość zależy od nas wszystkich, a dokładniej – od 1% podatku PIT, jakim możemy wesprzeć Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej, o co niniejszym najpiękniej proszę!

Nasz KRS: 0000099986

LAiK:
Dziękuje za udzielenie wywiadu Stowarzyszeniu Legnica Aktywni i Kreatywni.

Krystyna Zajko-Minkiewicz:
Ja również dziękuje

www.laikart.pl

 

Autor:

Aleksandra Ziomko

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.