Młody, legnicki underground – rozmowa z Prezydentem Legnicy

Rozmowa z Panem Prezydentem Tadeuszem Krzakowskim o stanie młodej, legnickiej sceny muzycznej oraz o możliwościach rozwoju artystów innych dziedzin, przy okazji wydarzenia kulturalnego zakrojonego na większą skalę, jakim są Dni Legnicy. Przejmująca konfrontacja stowarzyszenia wspierającego legnicki underground z prezydentem, w którego opinii miasto stwarza im odpowiednie warunki do realizacji swoich pasji.

 

LAIK: Dzień dobry. W imieniu Stowarzyszenia Legnica Aktywnie i Kreatywnie, które wspiera młodych artystów pragnę zadać Panu kluczowe pytanie dla naszej działalności – a mianowicie jak miasto może wspierać młodych artystów np. muzyków, których mamy w mieście bardzo dużo?

Prezydent: Wiem, że w naszym mieście jest ich bardzo dużo. Wielu z nich znam. Uważam, że miasto stwarza im odpowiednie warunki do realizacji swoich pasji. Są powołane do tego specjalne instytucje kultury, które powinny wykonywać tę funkcję i zadaniem ich jest również zabezpieczenie warunków do rozwoju dla takich artystów, organizowanie przedsięwzięć, które mają rozwijać kreatywnych, młodych ludzi, ale nie tylko młodych ludzi. Patrząc na to z punktu widzenia społecznego, trzeba brać pod uwagę wszystkie populacje mieszkańców, które są częścią naszego miasta. Dla wszystkich musimy znaleźć taką ofertę. Do tego służą wcześniej wymienione przeze mnie różne instytucje na ternie miasta Legnicy, ale nie tylko instytucje, zadania te spełniają również domy osiedlowe, domy kultury młodzieżowej, centrum kultury. Wszystkie te działania staramy się rozwijać u Legniczan już od samego przedszkola. Mamy LCK, który rozwija wszelkie działania kulturalne na każdym etapie rozwoju i w większości dziedzin. Mamy tam także studio piosenki – jest to miejsce dla wykonawców, którzy rozwijają się tam zarówno muzycznie, jak również aktorsko. Skończyć możemy na uniwersytetach trzeciego wieku, które również działają w LCK. Podsumowując rozwijamy człowieka od przedszkola do seniora

LAIK: W naszym mieście jest wielu młodych artystów i należy to liczyć jako wielki plus dla naszego miasta, ale niestety często osoby takie narzekają na to, że nie mają gdzie zorganizować prób, nie mają salki, bo te są za drogie. Czy miasto planuje w przyszłości stworzyć jakieś centrum, w którym młode kapele mogłyby np. ćwiczyć, robić koncerty?

Prezydent: Jak najbardziej, ja staram się udostępniać każdy obiekt, który spełniałby wymienione przez panią oczekiwania. To też nie jest tak, że młodzi artyści mówią „dajcie!” i ja od ręki spełniam ich prośbę. Oczekuję od takiej osoby pewnej inicjatywy i przedsiębiorczości. Lecz aby nie stawiać młodych ludzi w trudnych sytuacjach, gdzie mają sami wszystko załatwiać, są w naszym mieście specjalne instytucje, o których już wcześniej mówiłem. W tej chwili kończymy renowację Akademii Rycerskiej, gdzie LCK przewiduje strefę młodzieżową. Tam też aktualnie funkcjonuje strefa seniora. Planujemy tam m.in. strefę nagrań, żeby młodzi mogli nagrywać swoje utwory i przekazywać dalej swoją twórczość. Będzie to działało na wzór Młodzieżowego Centrum Kultury . Oczywiście, jeżeli ktoś przyjdzie i powie, że potrzebuje taką, czy inną lokalizację obiektu, w którym chciałby rozpocząć działalność i przedstawiłby warunki, na których chciałby tworzyć – to jest taka możliwość. Ale mówiąc obrazowo – nie zawsze trzeba kupować cały browar, żeby napić się oranżady.

LCK: Panie prezydencie, czy mógłby pan powiedzieć kilka słów o święcie Legnicy. Jakie są ogólne wrażenia?
Prezydent: Przede wszystkim, warto wspomnieć o różnorodnym programie muzycznym, który miał na celu spodobać się każdemu pokoleniu.

LAIK: Wspomniał pan o sali nagrań, co jest kluczową sprawą dla młodych artystów, ponieważ nagranie piosenki kosztuje kilka tysięcy złotych, a młodzi często nie mają na to funduszy, więc jak będzie wyglądać nagrywanie w takim studio? Będzie to bardzo ważna informacja dla młodych twórców.

Prezydent: Jak na razie, działania te są w trakcie realizacji, a za całą organizację i prowadzenie odpowiada dyrekcja Legnickiego Centrum Kultury. Nagrywanie tam będzie tak organizowane, aby LCK spełniało swoją funkcję, jako instytucję propagatora kultury i sztuki w naszym mieście. Pod tym względem możemy rozpatrywać także galerie, muzea, teatry czy młodzieżowe centra kultury w naszym mieście, które naturalnie są fundamentami kultury w naszym mieście i w pełni są przeznaczone na realizowanie celów społecznych. Teraz kończymy remont Akademii Rycerskiej, w tym czasie my mówimy o nagraniu płyty, ale jest to dla nas kosztowne i wymaga dużych nakładów. W związku z tym, chcemy aby to przedsięwzięcie, jakim jest remont zostało zrealizowane w optymalnym stopniu, a później oddać wszystko w ręce młodzieży.

LAIK: Dziękuję bardzo za rozmowę
Prezydent: Dziękuję

Rozmawiał: Dawid Stefanik

Zdjęcia i redakcja: Aleksandra Krzeszewska oraz Dorota Łanoszka

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.