
Trwa zbiórka pod petycją do prezydenta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego. Dotyczy ona programu bezpłatnych szczepień dla młodych legniczanek przeciwko wirusowi HPV.
Od pół roku o wprowadzenie takiego programu w legnickim ratuszu zabiega radna Aleksandra Krzeszewska. Mimo kilku interpelacji zgody nie ma, sama radna nie zamierza się poddać i uruchomiła petycję, pod którą zbiera podpisy.
„Koszt programu szczepień przeciwko HPV dla kobiet w Legnicy, w oparciu o dane z innych miast wyniesie około 200 tysięcy złotych.
Razem możemy zrobić bardzo dużo, proszę każdego o udostępnienie i podanie dalej, bezpłatne szczepienia przeciwko HPV w Legnicy są możliwe. ” – mówi o akcji młoda radna dodając, że w Legnicy taki program jest jak najbardziej na wyciągnięcie ręki.
W ponad 200 samorządach szczepienia zostały przyjęte, patrząc lokalnie choćby we Wrocławiu, Wałbrzychu, Lubinie czy bardzo lokalnie – Legnickim Polu.
Akcja zbierania podpisów potrwa do 3 lutego. Petycję można podpisać w siedzibie Legnickiego Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich (ul. Tadeusza Kościuszki 26) i Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej. Dodatkowo online, bez wychodzenia z domu – TUTAJ.
Garść statystyk:
- Ponad 3 tysiące Polek rocznie słyszy diagnozę: „rak szyjki macicy”
- Ponad połowa z nich umiera
- W przypadku kobiet co czwarty nowotwór wywołany jest przez wirus HPV
- W porównaniu do średniej krajów Unii Europejskiej, jego śmiertelność jest w Polsce wyższa aż o 70%
- Na świecie istnieje tylko jeden nowotwór, na który można się zaszczepić. To właśnie rak szyjki macicy
- W krajach, w których wprowadzono szczepienia przeciwko HPV, udało się zmniejszyć śmiertelność o ponad 90%
Skuteczność takich programów została potwierdzona przez wiele liczących się w świecie medycyny instytucji, w tym Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC), Światowy Komitet Doradczy ds. Bezpieczeństwa Szczepień (GACVS), Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Stowarzyszenie Ginekologii Onkologicznej (SGO) .
Dodaj komentarz