Wizje „Kobiet i mężczyzn przed wojną” oczami Janusza Gałuszki

Od 16.08 do 29.09. 2019 w Galerii Sztuki w Legnicy przy placu Katedralnym 1 prezentowane są prace malarza pochodzącego z Dolnego Śląska, Janusza Gałuszki. Wernisaż z udziałem autora oraz kuratora wystawy, ikony polskiej sztuki współczesnej, Zbigniewa Libery odbędzie się 5 września o godzinie 18.

Obecna wystawa legnickiej galerii eksponuje prace Janusza Gałuszki, artysty pochodzącego z Sichowa. Prace zostały wybrane pod okiem znakomitego polskiego artysty Zbigniewa Libery.

W galeryjnej przestrzeni prezentowane są malarskie oraz rysunkowe portrety kobiet i mężczyzn w wojennych strojach, sytuacjach budzących napięcie, grozę czy nawet strach. Obrazy Gałuszki często przypominają szybkie szkice, wykonywane na płotnie lub płycie pilśniowej tak aby wizje nie ulotniły się sprzed oczu autora. Więcej tu plam kolorystycznych, rozmytych sennych imaginacji niż klasycznych detali.Trochę jak ze starych, niewyraźnych fotografii.

Artysta należy do pokolenia, które samej wojny nie przeżyło ale jej widmo krążyło we wciąż żywych wspomnieniach rodziców czy dziadków. W obrazach pojawiają się również sceny z takich filmów jak „ Czterej pancerni i pies”, „Stawka większa niż życie” czy mroczne „Jajo węża” Bergmana, na których młody artysta się wychowywał. Zbigniew Libera w rozmowie z Wojciechem Albińskim dla magazynu Szum ujął to w taki spoób : „Ja bym powiedział w kontekście wystawy Kobiety i mężczyźni przed wojną, że jest to malarstwo historyczne. Historyczne, czyli nawiązujące do pamięci. Pamięć jest tu najważniejszym czynnikiem. Dla mnie jego obrazy są obrazami pamięci”.

1 września Polska obchodziła 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej, tym silniejsze emocje mogą towarzyszyć wystawie. Natomiast jak to w sztuce bywa, obrazy powodują różne refleksje, nie skupiając się na tym co oczywiste. Wszechobecne konflikty, ostatnie pożary puszczy amazońskich, zatruwanie planety. Być może kobietami i mężczyznami przed wojną wcale nie są postacie spoglądające z obrazów.


Janusz Piotr Gałuszka- ur. w 1971 r. Pochodzi z Sichowa w powiecie jaworskim. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, którą ukończył w 1999 r. uzyskując dyplom z malarstwa pod okiem Józefa Hałasa. W swoim twórczym dorobku ma zarówno wystawy krajowe jak i zagraniczne. Wpółpracuje z prestiżową 12,. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Zbigniew Libera – ur w 1959 r. w Pabianicach. Polski artysta, autor obiektów, instalacji, filmów wideo, wideoinstalacji, fotografii.W latach 1978-80 studiował na Wydziale Pedagogiki Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studia te przerwał po roku i związał się ze środowiskiem łódzkiego „Strychu” i „ Kultury Zgrzytu”. Uznawany jest za prekursora sztuki krytycznej. Jego dzieła znajdują się w zbiorach muzeów i galerii w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Katowicach oraz w nowojorskim Jewish Museum czy Haus der Geschichte w Bonn.

Poniżej likn do wywiadu Wojciecha Albińskiego ze Zbigniewem Liberą, o pracach Janusza Gałuszki w magazynie Szum: https://magazynszum.pl/kobiety-i-mezczyzni-przed-wojna-o-malarstwie-janusza-galuszki-ze-zbigniewem-libera/?fbclid=IwAR31pzdfjC_dgNR-kA44Dw_hHjY237O2JK_8Oz4BBBYwUQfan4pLFm98xh4

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.