40 lat minęło(SREBRO)

40 lat minęło…Międzynarodowe spotkania, wystawy i szereg innych atrakcji. Legnica zakończyła kolejną, jubileuszową edycję Festiwalu Srebro.

Maj to już tradycyjnie miesiąc kiedy Legnica ubiera się w srebro witając międzynarodowych gości. Od 6 maja w ramach Festiwalu Srebro rozpoczął się srebrny tydzień z Otwartą pracownia Sztuki a w nim warsztaty biżuteryjno- plastyczne dla dzieci i młodzieży.

Z kolei 11 maja w Galerii Piastów duzi i mali legniczanie zapoznawali się ze sposobami tworzenia biżuterii z różnorakich materiałów. Stylistka i blogerka Jolanta Watral przeprowadziła prezentacje z poradami stylistycznymi. Można było również wziąć udział w konkursie na najlepszą stylizację z biżuterią w roli głównej, a na koniec obejrzeć pokaz mody.

17- 18 maja rozpoczęła się hucznie kulminacja Festiwalu Srebra. Galeria Sztuki zapewniła mieszkańcom Legnicy jak i przyjezdnym wiele ciekawych atrakcji . Były balony, confetti, szczudlarze z Teatru Avatar a także perkusiści z warsztatów Dream Battle.

W ramach Festiwalu odbył się także 28. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, który jest kontynuacją Ogólnopolskiego Przeglądu Form Złotniczych SREBRO (od 1979). Tematem przewodnim w tym roku było „Srebro”. Konkurs na plakat wygrał Aleksiej Cecocho, zaś wyróżnienia odebrali Ewelina Kędzia, Anna Żukowska- Zyśko oraz legnicki artysta Grzegorz Matwiejszyn, którego praca stała się znakiem rozpoznawczym Festiwalu.

Na 15 wystawach zlokalizowanych w 9 miejscach, można było podziwiać aż 1500 obiektów. Spośród prac artystów z Europy, Azji, Ameryki Południowej i Afryki, jury główną nagrodę przyznało Polakowi, Pawłowi Kaczyńskiemu za srebrną poduszkę bransoletę. Laureat otrzymał kilogram srebra ufundowany przez KGHM Polska Miedź i 10 tys. zł od ministra kultury i dziedzictwa narodowego.


Srebrna poduszka bransoleta, srebro, gęsie pierze,srebro spawane, 100x100x100 mm, 2019

Jeśli ktoś nie przepada za tłumnymi wernisażami, festiwalowe ekspozycje można będzie oglądać do 9 czerwca w Galerii Sztuki, Holu Starego Ratusza, Galerii Ring, Galerii Niello, Galerii Satyrykon, Galerii Srebra pod Przepiórczym Koszem, Muzeum Miedzi i Galerii Piastów.

fot. Mariusz Witkowski

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.