Damy Rocka zachwyciły legniczan

14 kwietnia w Akademii Rycerskiej usłyszeć mogliśmy nietuzinkowy projekt muzyczny „Damy Rocka” poświęcony ponadczasowym, kultowym kobiecym przebojom . Gromki aplauz świetnie bawiącej się widowni, wśród której było wiele osób odwiedzających wcześniejsze imprezy naszego Stowarzyszenia (Legnica Aktywnie i Kreatywnie), stanowiły bardzo miłą recenzję naszego koncertu. Jednakże nie chcąc pisać zbyt dużo samemu o sobie, odsyłamy do lektury artykuły z portalu TuLegnica, a także zamieszczamy linki do innych relacji z LCA, E-Legnkcie i TV Dami.

W niedzielę (14 kwietnia) w Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej odbył się koncert projektu Damy Rocka, którego liderką jest związana z Legnicą utalentowana artystka Nikola Warda. Muzycy przygotowali wyśmienite aranżacje ponadczasowych, kobiecych przebojów, które zostały świetnie przyjęte przez międzypokoleniową publikę. Imprezę zorganizowało promujące kulturę Stowarzyszenie Legnica Aktywnie i Kreatywnie, znane z m.in. popularnego w Legnicy „Wieczoru z Bardami”.

Na koncercie mogliśmy usłyszeć  klimatyczne aranżacje kultowych utworów takich artystek m.in. Kory, Beaty Kozidrak, Maryli Rodowicz, Miry Kubasińskiej czy Tiny Turner, Jennifer Lopez, Amy Winehouse, a w szczególności tekstów Agnieszki Osieckiej, której w znacznej mierze poświęcona została pierwsza cześć imprezy.  Całość chwyciła za serca widownię, która chętnie śpiewała z muzykami, a na bisach nawet porzuciła swoje krzesła i zaczęła skakać pod sceną.

Imprezę poprzedził sceniczny wywiad z Nikolą Wardą, który przeprowadził konferansjer i lider LAiK Dawid Stefanik. Artystka zdradziła w nim wiele ciekawostek ze swojej bogatej kariery muzycznej m.in. o emocjach towarzyszących koncertom na największym open festiwalu w Polsce (lub nawet na świecie) Przystanku Woodstock, początkach muzycznej przygody, doświadczeniach z telewizyjnych programów typu talent show, legnickich epizodach kariery, czy o powstaniu projektu Damy Rocka.  

– Na początku stworzyliśmy projekt poświęcony Agnieszce Osieckiej, który miał premierę w jesienią ubiegłego  roku we wrocławskim „Starym Klasztorze”. Został on dobrze przyjęty, więc zaczęliśmy jeździć z projektem po innych miastach. Wówczas zrodziła się myśl o kontynuacji współpracy i rozwoju projektu poświęconego kobiecej twórczości w ogóle. Tak powstały Damy Rocka, które swoją premierę miały dwa tygodnie temu także w Starym Klasztorze –  wyjaśniała Warda.

– Bardzo ważnym miejscem dla mnie była zawsze Legnica, miasto z którym od dziecka byłam związana. Pamiętam, że jednym z moich marzeń było zagranie koncertu w Spiżarni i pierwszy raz się udało pięć lat temu podczas koncert „Out of Control” organizowanym właśnie przez Stowarzyszenie Legnica Aktywnie i Kreatywnie. Potem były „Wieczory z Bardami”, wyjątkowe imprezy do których mam duży sentyment. Dziś spełnia się kolejne marzenie, koncert w Akademii Rycerskiej, czyli w mojej byłej szkole muzycznej. Jesteśmy tu dzięki pomocnej ręce Dawida i LAiK-a, za co jestem bardzo wdzięczna, ta organizacja robi na prawdę wiele dla legnickiej kultury – wyznała artystka.

– Nikola jest nie tylko bardzo utalentowana i doświadczona jako artystka, jest także bardzo skromna, stąd formuła otwartego wywiadu, abyście mogli lepiej poznać tą wyjątkową postać. Sprostuje tylko, że Nikola grając na wspomnianym charytatywnym Out of Control nie chciała korzystać z artystycznych przywilejów, kupiła nawet bilet na swój własne koncert tłumacząc, że to normalne podejście przy imprezach charytatywnych. Był to przypadek bez precedensu. Swoją empatią, naturalnością, uczynnością i świetną postawą społeczną od początku zauroczyła całą ekipę LAiK, podobnie z resztą jak publikę, niezależnie od wieku i typu imprezy – dodał Stefanik.  

Nikoli towarzyszył zespół doświadczonych muzyków wywodzących się z różnych znanych w projektów muzycznych: Gabrysia Cybuch – chórki, flet poprzeczny, Adam Komorowski – piano, Robert Dachowski – perkusja, Magdalena Dachowska – bas, Marcin Gołda – gitara, Łukasz Parlicki – gitara. W niektórych utworach wystąpiła także sekcja dęta Piotr Żarczyński – trąbka, Adam Bławicki – saksofon, Adam Kurek – puzon.

Jako suport wystąpiła 17-letnia legniczanka Melike Ciritci w akompaniamencie pianina. Jak tłumaczą organizatorzy, jest to bardzo ważne aby takie koncerty stwarzały młodym lokalnym muzykom szanse do prezentacji i zbierania scenicznego doświadczenia.

Pisali o nas również:

LCA.pl

E-Legnickie

foto: Mariusz Witkowski

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.