Legniczanie tłumnie pożegnali prezydenta Pawła Adamowicza

Setki legniczan z łzami w oczach, kwiatami i zniczami w ręku, przyszło w sobotnie południe przed ratusz aby wspólnie pożegnać zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W tym samym czasie w Bazylice Mariackiej w Gdańsku rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe, w których wziął udział m.in. prezydent naszego miasta Tadeusz Krzakowski.

W samo południe martwą, przeszywającą cieszę przerwało bicie dzwonów, które zwiastowała rozpoczęcie ostatniego pożegnania Pawła Adamowicza w gdańskiej Bazylice. Po chwili ciszy puszczono utwór Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” i „The Sound of Silence” duetu Simon&Garfunkel. Plac pod ratuszem zaczął spontanicznie zapełniać się kwiatami i zniczami od legniczan. Wielki smutek przepełniający serca zebranych odbierał mowę,  wylewał łzy, solidaryzował.

Słowa piosenki Niemena „A jednak często jest, że ktoś słowem złym zabija tak, jak nożem. Lecz ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim. Nie! Nie! Nie!”, które słychać było na placu przed ratuszem, chyba najlepiej oddają to, co  czuli zebrani z żałobie legniczanie.

– Przyszliśmy tutaj, by uczcić to co się wydarzało, przeżywamy to tak mocno, jak każdy z dzisiaj tu zebranych. Przyszłam dzisiaj z dziećmi aby wiedziały co jest dobre, a co złe i przeżywały to razem z nami – tłumaczyła nam pani Eliza.

Wśród zebranych byli m.in. zastępcy prezydenta Legnicy Jadwiga Zienkiewicz i Krzysztof Duszkiewicz. 

– Czuje ogromną pustkę. Jest to przypadek bez precedensu w historii polskiej samorządności, aby ktoś w tak tragiczny sposób odchodził – mówił Duszkiewicz, który odniósł się też do rezygnacji Jurka Owsiaka z funkcji szefa WOŚP. 

– Ja wiem, że Jurek Owsiak, obecny prezes fundacji, działania bardzo emocjonalnie. Mam nadzieję, że jeszcze zmieni decyzję i poprowadzi Orkiestrę do końca świata i jeden dzień dłużej.

Foto. Mariusz Witkowski

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.