Sztuka w poszukiwaniu tożsamości i interpretacji patriotyzmu

„ODCIENIE BIELI I CZERWIENI. Sztuka w poszukiwaniu tożsamości” to interdyscyplinarny projekt  realizowany w ostatnich miesiącach przez Galerię Sztuki w Legnicy w okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Finałem przedsięwzięcia jest wystawa poruszająca temat poczucia tożsamości i patriotyzmu złożona z kilkudziesięciu prac 30 artystów reprezentujących różne poglądy, pokolenia i formy artystyczne. Wernisaż wystawy już 14 grudnia.

Wyjątkowy, bo jubileuszowy projekt, w ramach którego powstała m.in. ulokowana w sercu miasta piaskowa rzeźba marszałka  Józefa Piłsudskiego, okolicznościowe happeningi, czy pokonkursowa wystawa fotograficzna „Indeks patriotyczny” na „Stacji Kultura” zbliża się do końca. Zwieńczeniem okolicznościowego projektu „ODCIENIE BIELI I CZERWIENI. Sztuka w poszukiwaniu tożsamości” będzie wystawa o tej samej nazwie w Galerii Sztuki w Legnicy.

Na ekspozycji zobaczymy kilkadziesiąt różnorodnych prac, które wyszły spod ręki 30 artystów m.in. Grzegorza Klamana, Ryszarda Woźniaka, Kamila Kuskowskia, Moniki Drożyńskiej, w tym także dwóch legniczan Jana Zboruckiego i Piotra Krzyżanowskiego.

Twórcy podejmujący się tej trudnej tematyki poczucia patriotyzmu, identyfikacji indywidualnej  i tożsamości zbiorowej nie tylko reprezentują różne pokolenie i poglądy, lecz także formy artystycznego wyrazu. Dzięki temu powstała nie tendencyjna ekspozycja złożona m.in. z malarstwa, grafiki, zdjęć, filmu, biżuterii, płaskorzeźby (np. czarny orzeł), tkanych proporców, czy instalacji/obiektów jak „Walizka” z symbolicznym przybornikiem współczesnego Polaka. Artyści odważnie podejmują także polemikę z współczesnymi interpretacjami patriotyzmu, postawami rodaków, odważnie kontrują patriotyczną mitologię z  rzeczywistością.

 – Monika Drożyńska nawiązuje do chlubnego faktu z naszych dziejów, gdy sto lat temu, wraz z Niepodległością, kobiety polskie uzyskały prawa wyborcze (Przyjaciółki), a w Prywatce odsłania mechanizmy i sprzeczności pomiędzy teoretycznym opisem, a stanem rzeczywistości,  między kulturą, a naturą. Grzegorz Klaman kwestionuje siłę, czystość i niewinność rzekomo najważniejszych symboli (Orzeł czarny), obrazami ze stoczni gdańskiej czy kopalni Bobrek nawiązuje do XIX-wiecznego malarstwa o powstańczej walce, ale epicka kompozycja kontrastuje ze zniszczonym tłem, a przy okazji zwraca też uwagę na brutalnie bezwzględną eksploatację i destrukcję fizyczną własnej małej ojczyzny (i świata w ogóle), jawiącej się na tych fotografiach niczym kraina we władaniu złych mocy (tolkienowski Mordor) – tłumaczy dyrektor Galerii Sztuki, Zbigniew Kraska

Jest to ledwie zalążek tematyki najnowszej propozycji legnickiej Galerii. Wernisaż wystawy odbędzie się w 14 grudnia o godz.18:00 Galerii Sztuki (Katedralny 1). Ekspozycja będzie czynna do 6 stycznia. Wstęp wolny!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.