Aneta Kublik z Grand Prix „Promocji młodych 2018”

Aneta Kublik na tle pracy "Zobaczyć niewidzialne"

Aneta Kublik z pracą „Zobaczyć niewidzialne” została zwyciężczynią 28. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2018. Na konkurs nadesłano łącznie 192 prace autorstwa 69 młodych artystów z całego kraju. Jury zakwalifikowało do wystawy 69 obrazów pędzla 27 najbardziej uzdolnionych adeptów sztuki.

Aneta Kublik na tle pracy „Zobaczyć niewidzialne”

Jak przyznała Aneta Kublik tuż po zwycięskim werdykcie: emocje są niezwykłe, jest to dla mnie wielkie zaskoczenie, nie spodziewałam się tego zupełnie. Artystka przyznaje, że: konkurs daje duże możliwościowi, stwarza szanse na „promocje”, integruje środowisko. Mam nadzieje, że konkurs będzie się jeszcze bardziej rozwijać w przyszłości – kwituje Kublik.

„Zobaczyć niewidzialne” jest szalenie odważnym posunięciem artystki, która zdecydowała się stworzyć obraz nie zużywając kolorów. Praca Anety Kublik stworzona jest jedynie za pomocą czarnej farby. To co możemy zobaczyć na obrazie, powstawało dzięki strukturze pędzla, jego pociągnięć. Tak na prawdę, to co widzimy na obrazie maluje światło. Obraz wymaga od widza pewnego zaangażowania, zmieniając kont widzenia, zależnie od tego gdzie stoimy, jak pada światło, uwidoczniają się nam poszczególne elementy dzieła, etapami ukazuje się nam zawarta w nim historia. Takiego obrazu nie można zaprezentować w reprodukcji czy oddać na zdjęciu, to trzeba zobaczyć na własne oczy – tłumaczy Monika Szpatowicz z Galerii Sztuki w Legnicy. Do czego zachęcamy także naszych czytelników. Ekspozycje „PROMOCJE 2018 będzie można podziwiać do 2 grudnia w Galerii Sztuki oraz Galerii Ring w Legnicy. Wstęp wolny.

„Promocje” to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów młodego malarstwa w Polsce. Przegląd cieszy się dużym zainteresowaniem młodych twórców, których ocenia prestiżowe, fachowe jury. Na zwycięzców czekają liczne nagrody m.in. m.in. indywidualna wystawa „Grand Prix” w Galerii Sztuki w Legnicy wraz z katalogiem ufundowana przez patrona imprezy– Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pokaźne nagrody finansowe (od MKiDN, prezydenta miasta i Galerii) czy publikacja w Magazynie Format.

Wyróżnienia i nagrody w 28. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych PROMOCJE 2018:

Wyróżnienie Honorowe Jury

Małgorzata Czyż

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Wyróżnienie Honorowe Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy

Justyna Maksajda

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

Nagroda Statuetka „Srebrna Ostroga”

Jagoda Zych

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy

Żaneta Dziadosz

Akademia Sztuk Pięknych w  Gdańsku

I Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Katarzyna Rutkowska

Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu

Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

w postaci wystawy indywidualnej i katalogu

Aneta Kublik

Akademia Sztuki Pięknych w  Gdańsku

Autor: Dawid Stefanik

Foto: Mariusz Witkowski

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.