Sztuka Legionów czyli wystawa prac polskich żołnierzy – artystów

Na froncie I WŚ o niepodległość Rzeczpospolitej dzielnie walczyło tysiące Polaków, pochodzących z różnych środowisk społecznych, w tym artystycznych. Ci właśnie w swoich pracach uwiecznili historie żołnierzy Legionów Polskich, którą będzie można poznać na najnowszej ekspozycji Muzeum Miedzi zorganizowanej z okazji 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W polskiej armii o niepodległość Polski walczyło około 80 malarzy, rzeźbiarzy i grafików, m.in. Do Legionów wstąpiło 30 studentów z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych czy liczne grono krakowskiego środowiska artystycznego. Część z nich okazało się świetnymi żołnierzami podniesionymi do rangi oficerskiej. Przykładem jest Edward Śmigły – Rydz dowódca 1 pułku piechoty podczas I WŚ, późniejszy Marszałek Polski. „Wystawa Sztuka Legionów” prezentuje obrazy, rysunki, rzeźby wykonane w trakcie wojny oraz w okresie międzywojennym. Całość opowiada o czynie zbrojnym, spustoszeniu wojennym i żywocie człowieka służącego w armii w tych ciężkich czasach.

Wśród eksponowanych na wystawie prac znajdują się portrety legionistów autorstwa jednego z najpracowitszych ilustratorów epopei legionowej chorążego Leopolda Gottlieb. Artysta ten służąc w I Brygadzie Legionów Polskich, początkowo przy sztabie, a potem w 5 pułku piechoty, stworzył blisko 1000 portretów i scen rodzajowych z walk legionistów – informuje Muzeum Miedzi. Wszystkie prace pochodzą z dwóch największych polskich kolekcji sztuki legionowej z Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a także ze zbiorów prywatnych.

Wernisaż wystawy odbędzie się 19 października o godz. 17 w Muzeum Miedzi (gmach Akademii Rycerskiej). Ekspozycja będzie czynna do stycznia 2019 roku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.