ŁEMKOWSKIE JERUZALEM PiekłoNiebo – wernisaż wystawy

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

11 października o godz. 18:45 w Galerii Sztuki odbędzie się wernisaż łemkowskich artystów w ramach XXVIII edycji projektu „Łemkowskie Jeruzalem” pt. „PiekłoNiebo”. Łemkowie od wieków są związani z historią i kulturą Rzeczypospolitej. W okresie powojennym duża cześć tej ludności zasiedliła okolice m.in. Legnicy wywierając wpływ na wielokulturowy pejzaż naszego regionu.

Projekt pn. „Łemkowskie Jeruzalem” jest niezależną inicjatywą artystyczną cyklicznie realizowaną przez Zjednoczenie Łemków. Motywem przewodnim wystawy i publikacji jest twórczość artystyczna i filozoficzna wybitnego krakowskiego artysty malarza łemkowskiego pochodzenia – Jerzego Nowosielskiego. Tytuł „PiekłoNiebo” odnosi się do częstych u wybitnych artystów: dwoistości natury, skomplikowania osobowości, trudnego charakteru, ale również do ich – nierzadko skrajnych i dramatycznych – doświadczeń życiowych. Pomysłodawcy tytułu widzą naturę artysty jako pewnego rodzaju ofiarę składaną przez niego podczas twórczych zmagań. Jej twórcza analiza jest badaniem przestrzeni pomiędzy sacrum a profanum i napięć, jakie powstają na ich styku.Artyści biorący udział w przedsięwzięciu: JERZY NOWOSIELSKI / ЄЖИ НОВОСЄЛЬСКІ, ANDRZEJ SZEWCZYK / АНДЖЕЙ ШЕВЧИК, GRZEGORZ SZTWIERTNIA / ҐЖЕҐОЖ ШТВЄРТНЯ, JOANNA ZEMANEK / ЙОАННА ЗЕМАНЕКNATALIAHŁADYK / НАТАЛІЯ ГЛАДИК, MAŁGORZATA MAĆKOWIAK / МАЛҐОЖАТА МАЦЬКОВ’ЯК, MATEUSZ BUDZYŃSKI / МАТЕУШ БУДЗИНЬСКІ, ARKADIUSZ ANDREJKOW / АРКАДІУШ АНДРЕЙКОВ, PIOTR BOGATKA / ПЙОТР БОҐАТКА, OLEKSIJCHOROSHKO / ОЛЕКСІЙ ХОРОШКО. Kuratorami wystawy są Joanna Zemanek i Grzegorz Sztwiertnia, a sama prezentacja wpisuje się w ich wieloletni projekt przybliżania szerokiej publiczności kultury i historii związanej z Łemkami.

Wystawa będzie czynna do 21 listopada 2018 r. Wernisaż wystawy 11 października o godz. 18:45 w Galerii Sztuki (Plac Katedralny 1)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.