Noc Muzeów 2018 z Kolejami Dolnośląskimi

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów miała swoje drugie oblicze, pokazane dzięki współpracy Muzeum Miedzi w Legnicy i Kolei Dolnośląskich. Zobaczyć mogliśmy  m.in. zabytkowe, niedostępne  na co dzień podróżnym pomieszczenia dworca oraz przejechać się  leciwym „klasykiem” wśród pociągów.  

Akcja przerosła wszelkie oczekiwania organizatorów, którzy zaprosili do zwiedzania niedostępnych części legnickiego dworca kolejowego, w tym biur przewoźnika i tunelu pocztowego. Na koniec podróżnym pokazano halę serwisową KD. Początkowo miejsc dla odwiedzających miało być 30, Koleje Dolnośląskie dołożyły jeszcze 60, jednak chętnych było więcej, ale udało się wpuścić wszystkich przybyłych. O zakamarkach współcześnie opowiadali prezes Kolei Dolnośląskich Piotr Rachwalski i Specjalistka Odpowiedzialności Społecznej, Katarzyna Odrowska. O dawnych dziejach reprezentacyjnego obiektu opowiadał natomiast przewodnik Muzeum Miedzi Konrad Byś.

Odwiedzający mieli okazję zobaczyć dawną poczekalnię dla podróżnych, gdzie obecnie znajduje się część biurowa przewoźnika samorządowego, obok w miejscu byłej restauracji jest poczekalnia dla drużyn pociągowych, które mogą tam odpoczywać między przejazdami, czy rozliczać swoją pracę. W obu salach zachowano ładne zdobienia sufitów, a w tej pierwszej oryginalne żyrandole. W dalszej części budynku KD również mają swoje biura, gdzie sala konferencyjna posiada odnowione oryginalne suwane drzwi. Na koniec atrakcji dworca zaprezentowano nieużywany już dziś tunel pocztowy łączący mieszczącą się tuż przy dworcu placówkę poczty z peronami.

Ostatnią atrakcją przygotowaną przez Koleje Dolnośląskie był przejazd składem elektrycznym serii EN57 produkcji Pafawag (co ciekawe była to najdłużej produkowana na świecie seria pojazdów szynowych), który zyskał przydomek Endolino i stał się maskotką Kolei Dolnośląskich, wykorzystywaną na specjalne okazje związane z kulturą. Przejazd z pasażerami odbył się do nowej hali serwisowej KD, która pełną funkcjonalność uzyskała zaledwie kilka dni przed Nocą Muzeów. Hala serwisowa pozwala na szczegółowe oględziny taboru użytkowanego w spółce, a także na wykonywanie przeglądów technicznych wymaganych przez surowe przepisy związane z bezpieczeństwem podróżnych. Na koniec po powrocie w peron piąty legnickiego dworca wykonano pamiątkowe zdjęcie ze wszystkimi chętnymi na tle składu.

1 Trackback / Pingback

  1. Noc Muzeów w Legnicy (fotorelacja) – Laik art

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.