Stacja Kultura wraz z wystawą „Struktury Kobiecości” czeka na pasażerów

Stacja Kultura to przestrzeń stworzona z myślą o każdym, kto odwiedza dworzec kolejowy w Legnicy, ale także zachęcająca do jego odwiedzin. To miejsce, którego celem jest propagowanie kultury i wypełnienie ogólnodostępnego miejsca w obszarze kolejowym. Jest to także wydarzenie aktywizujące mieszkańców i podróżnych.

Punktualnie o 16.39 w budynku legnickiego dworca powitano wszystkich przybyłych gości. Przedstawiciele Kolei Dolnośląskich i Galerii Sztuki w Legnicy odnosili się do potrzeby propagowania działań kulturalnych dla każdego.

„Struktury Kobiecości” to tytuł wystawy, którą od wczoraj można oglądać na legnickim dworcu. Autorką pięknej biżuterii jest Katarzyna Doszczak-Fuławka. Jej prace, jak przyznała to chęć ukazania indywidualności kobiet, ich siły, a także lekkości. Linie prowadzone w ozdobach są przyjemne dla oka i prowadzą kolejno przez wszystkie warstwy. Oprócz tego artystka tworzy ornamentowe ozdoby, pełne symetrii, a jej indywidualny styl jest mocno widoczny w każdej z prac. Jak mówi biżuteria to zamknięcie obrazów w małym opakowaniu.

Otwarcie wystawy zakończyło się niespodzianką – również dla autorki prac. Wyciemniono pomieszczenie i przy klimatycznym utworze dostępnym pod tym linkiem Sebastian Bora wykonał ciekawy pokaz z użyciem ledowych poi za pomocą których wyświetlano grafiki związane z wydarzeniem.

Jak przyznaje Katarzyna Odrowska – specjalista ds. odpowiedzialności społecznej, projekt „Stacja Kultura” to naturalne następstwo „Pociągów Pełnych Kultury”, wszelkich działań kulturalno – artystycznych, mających miejsce w pociągach Kolei Dolnośląskich.

Jest to naturalne, że takie publiczne miejsca, wolno dostępne, jak dworce powinny być otwarte na wydarzenia kulturalne, wernisaże, spotkania autorskie i tym podobne. Pasażer czekając na pociąg może w inspirujący sposób spędzić czas, porozmawiać z artystą, czy sam zainspirować się do jakichś działań w takiej przestrzeni. Mamy nadzieję, że Stacja Kultura będzie zaskakiwać jeszcze wielokrotnie.

Działania tego typu będą prowadzone z dotychczasowymi partnerami, takimi jak Galeria Sztuki w Legnicy, czy Teatr im. Heleny Modrzejewskiej. Ostatnia akcja, która miała miejsce (a pisaliśmy o niej tutaj) spotkała się z dużym aplauzem pasażerów.

Uważam, że każde koleje, każdy transport zbiorowy ma odpowiedzialność za swoich pasażerów, jest to swoista misja, walczy także z wykluczeniem społecznym, Koleje Dolnośląskie są koleją samorządową, regionalną, będącą blisko pasażera.

Mam nadzieję, że to miejsce będzie niczym kawiarenka obywatelska, z inicjatywą miastotwórczą, dla każdego pasażera, mieszkańca, gdzie będzie można porozmawiać o ekonomii, zrównoważonym transporcie, o podróżach, kulturze.

Możemy zdradzić, że są już plany kolejnych akcji w Stacji Kultura, gdzie m.in. pojawi się znakomity fotoreporter, Filip Springer, którego zdjęcia w pociągach KD można było wypatrzeć.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.