Piękna i Bestia na Zamku Piastowskim w Legnicy

8 marca w sali nr. 5 legnickiego Zamku Piastowskiego, o godzinie 17:00 odbędzie się wernisaż tytułowej wystawy, na której zaprezentowane zostaną karykatury Jerzego Hoffmana i Bohaterek Jego filmów wykonane przez Dariusza Łabędzkiego, a także fotografie Zenona Żyburtowicza.

„Piękne i Bestia” Jerzy Hoffman i Bohaterki jego filmów w karykaturach Dariusza Łabędzkiego i fotografiach Zenona Żyburtowicza” to ekspozycja Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

„Piękne” – to wizerunki polskich aktorek znanych z takich ekranowych produkcji, jak „Potop”, „Pan Wołodyjowski”, „Ogniem i mieczem”, „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem” czy „Znachor”.
Z kolei „Bestia” – to postać twórcy tych filmów, reżysera Jerzego Hoffmana.

Fotografie Zenona Żyburtowicza to portrety, a także fotożarty ukazujące bohaterów wystawy w różnych sytuacjach, a są one towarzystwem dla karykatur wykonanych przeróżnymi technikami np. airbrush, tusz, czy technik mieszanych, których autorem jest wspomniany Dariusz Łabędzki.

Dariusz Łabędzki – z zawodu architekt, z pasji rysownik. Prowadzi studio graficzne, tworzy reklamy. Jest promotorem sztuki karykaturalnej, wydaje albumy poświęcone tej dziedzinie, stworzył kilkadziesiąt okładek dla tygodnika „Wprost”. Pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Jego prace zwiedziły całą Polskę, ale były prezentowane również poza jej granicami, dzięki nim zdobył kilkanaście nagród. Pasjonuje się także kinem.

Zenon Żyburtowicz początkowo myślał o karierze muzyka, więc swoje prace określa mianem „muzycznych”. Jest to utalentowany fotoreporter, który w swoich pracach potrafi często zawrzeć satyryczne spojrzenie na fotografowane wydarzenie, ale gdy jest taka potrzeba odda również dramaturgię i powagę sytuacji. Mocno uwidaczniał paradoksalne sytuacje w czasach chylącego się ku końcowi PRL-u. Jest wieloletnim członkiem Academie Internationale de Lutece w Paryżu, Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Fotografował dla „Schweitzer Illustrierte” i wiedeńskiego „Die Ganze Woche”. Jego prace były wystawiane na całym świecie i wielokrotnie nagradzane.

Wernisaż odbędzie się w czwartek 8 marca o godzinie 17:00 w sali nr. 5 na Zamku Piastowskim. Wstęp wolny.

Będzie można ją odwiedzać do 25 marca.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.