„Jacek Kaczmarski o wolności” w Rosochatej z okazji Dnia Niepodległości. Nowy program i płyta Matusza Nagórskiego z utworami Jacka Kaczmarskiego.

10 listopada w Wiejskim Domu Kultury w Rosochatej obchodzono Dzień Niepodległości zorganizowany przez GOKiS. Uroczystości rozpoczęła młodzież z gminy Kunice, która przygotowała specjalny artystyczny program  patriotyczny. Gościem specjalnym był Matusz Nagórski jeden z  najlepszych naśladowców i kontynuatorów twórczości Jacka Kaczmarskiego, który wystąpił w programie „Jacek Kaczmarski o wolności” a także zaprezentował swój najnowszy projekt „Mój Zodiak”

O twórczości Matusza Nagórskiego pisaliśmy już w zapowiedzi wydarzenia:

Mateusz Nagórski jest znany legnickiej publiczności z m.in. występu na Wieczorze z Bardami w 2015 roku zorganizowanego przez Legnicka Aktywnie i Kreatywnie. Artysta nie tylko odtwarza twórczość Wielkiego Nieobecnego Barda ale także ją uzupełnia i rozwija. Świadczy o tym choćby pierwsza płyta „Skruchy i erotyki dla Ewy” złożona z wierszy Jacka Kaczmarskiego z muzyką stworzoną przez Matusza Nagórskiego i Andrzeja Dębowskiego w duchu twórczości zmarłego Barda. Jest to kilkanaście z setek utworów jakie Jacek napisał, lecz nie zdążył ich muzyki i zgrać. Druga płyta „W świecie baśni” stanowi pieśni dobrze znane i wykonywane przez Kaczmarskiego. Taka koncepcja wydawnicza jest głęboko przemyślana według M. Nagórskiego – zachowaniem uczciwym i w porządku wobec Kaczmarskiego – tłumaczy artysta w wywiadzie dla widowni na Wieczorze z Bardami 2015 w Legnicy.

„Jacek Kaczmarski o wolności” to pogram składający się z powszechnie znanych utworów Jacka Kaczmarskiego, poruszających tematykę wolności oraz zachowań jednostki w sytuacji ograniczenia wolności. Piosenki z programu stawiają pytania o to, co z odzyskaną wolnością można i należy robić – Jacek Kaczmarski przygląda się w nich również czasom po transformacji ustrojowej w 1989 roku, a także wpływom mechanizmów dziejowych na czasy współczesne. Operując często na konkretnych przykładach historycznych – przekazuje jednocześnie ponadczasowe prawdy o ludzkiej naturze – tłumaczy artysta. Natomiast „Mój Zodiak” to drugie, po płycie „Skruchy i erotyki dla Ewy”, przedsięwzięcie, w którym artysta umuzycznia wiersze Jacka Kaczmarskiego. Na płytę składają się piosenki do wierszy Jacka Kaczmarskiego opisujące ludzkie charaktery i postawy wobec rzeczywistości w skojarzeniach z cechami znaków zodiaku. Płyta zostanie wydana jeszcze w tym roku.

 

zhhh

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.