„Odpaliliśmy” niezwykłą muzyczną świeczkę – Wieczór z Bardami 2017 (relacja, video i foto)

3 listopada odbyła się już piąta edycja „Wieczoru z Bardami”, tym razem dedykowana Ryszardowi Riedlowi, którego utwory wykonał jego następca w zespole Dżem – Jacek Dewódzki, wieloletni wokalista, autor tekstów i kompozytor formacji. Nie zabrakło licznych aranżacji piosenek Jacka Kaczmarskiego oraz innych Wielkich Nieobecnych polskiej sceny muzycznej w wykonaniu naszych lokalnych muzyków. 

TV Dami/Sproject – skrót telewizyjny 

Na koncercie wspominaliśmy Wielkich Nieobecnych polskiej sceny muzycznej, których już nie ma z nami na tym świecie, lecz poprzez swoją twórczość żyją w naszej pamięci i sercach. Artystów, których muzyka i słowa nie znają pojęcia czasu, przemijania i kształtuje pokolenia. W 2017 wykonaliśmy utwory takich postaci jak: Ryszard Riedel (Dżem), Jacek Kaczmarski, Tadeusz Nalepa, Marek Grechuta, Krzysztof Klenczon (Czerwone gitary), Czesław Niemen, Grzegorz Ciechowski (Republika), Wojciech Młynarski, Zbigniew Wodecki oraz autorów tekstów piosenek Edwarda Stachury i  Agnieszki Osieckiej.

Jacek Dewódzki

Muzyczny hołd Wielkim Nieobcym złożyli nasi młodzi, uzdolnieni legniccy muzycy: The Tiles, Let’s Do It, Monika Workun, Dżeq, Nikola Warda & Marcin Gołda i Bartosz Badtke. Przygotowanie materiału wymagało wiele wysiłku i czasu, efekt był imponujący, co publiczność potwierdziła gromkimi brawami i dobrym słowem po występach. Każda piosenka z tego ponad trzy godzinnego materiału była starannie przemyślana, dobrana, głęboko zaangażowana i niosła niezwykłe emocje. W instrumentach oraz głosach młodych artystów zyskały niesamowity klimat, nowe oblicze, porwały i wzruszały pokolenia zgromadzone na widowni. Dzięki nim nie tylko mamy okazje przypomnieć sobie tą niezwykłą twórczość poprzedników, to także szansa dla jej przekazania i zainspirowania kolejnych pokoleń. Koncert poprowadził duet Hanna Gwóźdź oraz Dawid Stefanik (Denis) twórca wieczorów z Bardami, lider i założyciel Legnica Aktywnie i Kreatywnie. Koncert zwieńczył występ Jacka Dewódzkiego i Kontrabandu, który zaśpiewał piosenki legendarnego Ryśka oraz swoje, z okresu współpracy z Dżemem. Niezwykle emocjonującym momentem było wspólne zaśpiewane „Zapal świeczkę” przez Jacka Dewódzkiego i naszych muzyków, choć nie do końca… refren śpiewała już cała widownia. „Pozostanie po mnie tylko parę dźwięków, kilka zdartych płyt.” – było ostatnim zdaniem wyśpiewanym przez legendę bluesa i rocka na zakończenie koncertu.

Wspólne wykonywanie”Zapal Świeczkę”

Magię tych niezwykle klimatycznych wieczorów, tworzy zarówno międzypokoleniowa publika – od młodzieży, po rodziców, a nawet i dziadków – jak i również różne pokolenia muzyków, którzy przygotowują ten nietuzinkowy repertuar muzyczny. Całość tworzy magiczny klimat, luźny, z nutą zadumy, lecz przede wszystkim jest to świetna zabawa i wyjątkowa atmosfera.” – pisałem niejednokrotnie i wtóruję. Wieczór z Bardami jest istnym „wehikułem czasu”. Jak przyznał Jacek Dewódzki: takich miejsc, imprez, klimatu, w Polsce już ciężko znaleźć.

Wywiad z Jackiem Dewódzkim (Dawid Stefanik laikart.pl i gościnnie Lila Sadowska LCA) 

Urodziny LAiK

Wieczór z Bardami zbiegł się również z czwartymi urodzinami Stowarzyszenia Legnica Aktywnie i Kreatywnie. Wypiliśmy więc szampana za kolejne aktywne i kreatywne lata – serdecznie dziękuje Nikoli Wardzie I Marcinowi Gołdzie za niezwykłą aranżację tej chwili. Jeszcze raz dziękuje wszystkim tworzących ten wspaniały kawałek historii Legnicy, jej kultury oraz wspierającym nasze działania charytatywne – Dawid Stefanik.

 

Zapraszamy do obejrzenia videorelacji a następnie fotorelacji z wydarzenia.

Let’s do it

The Tiles

Monika Workun

Jarosław Walczak „Dżeq”

Nikola Warda & Marcin Gołda

Bartosz Badtke

PatiKa (Patrycja Kamola)

Jacek Dewódzki i Kontraband

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.