Wieczór z Bardami 2017 – gościem specjalnym wokalista Dżemu – Jacek Dewódzki & Kontraband

Już niebawem wybieramy się ponownie w podróż muzycznym „Wehikułem Czasu” –  nadchodzi piąta odsłona Wieczoru z Bardami. Gościem specjalnym najnowszej edycji imprezy będzie wieloletni wokalista, kompozytor i autor tekstów zespołu Dżem – Jacek Dewódzki. Nie zabraknie także muzycznych wspomnień innych Wielkich Nieobecnych polskiej sceny muzycznej w wykonaniu naszych młodych muzyków. 

Jesień już zawitała do naszego miasta a to znaczy, że Legnica Aktywnie Kreatynie zaprasza na „Wieczór z Bardami”, którego piąta odsłona odbędzie się  3 listopada 2017. Cykl imprez „Wieczór z Bardami” cieszy się dużą popularnością wśród Legniczan, o czym świadczy wysoka frekwencja, wyśmienite recenzje mediów, a także zainteresowanie współpraca rozmaitych artystów. Wszystkie edycje imprezy odniosły duży sukces i stały się już tradycją spotkań mieszkańców miasta i nie tylko. Najnowsza edycja jest poświęcona legendzie polskiego bluesa & rocka – Ryśkowi Riedlowi. Gościem specjalnym najnowszej edycji imprezy będzie Jacek Dewódzki, osoba która miała niezwykle ciężkie wyzwanie w historii polskiej muzyki, stanąć przed mikrofonem Dżemu po śmierci legendarnego Ryśka Riedla a następnie nagrać  z Dżem m.in. „kilka zdartych płyt” czy „Zapal Świeczkę” (tego jeszcze wrócimy poniżej). „Wieczór z Bardami”poświęcamy Artystom, których już nie ma z nami, lecz poprzez swoją twórczość żyją w naszej pamięci i sercach. Twórcom, których muzyka i słowa nie znają pojęcia czasu, przemijania i kształtuje pokolenia. Magię tych niezwykle klimatycznych wieczorów, tworzy zarówno międzypokoleniowa publika – od młodzieży, po rodziców, a nawet i dziadków – jaki również różne pokolenia muzyków, którzy przygotowują ten nietuzinkowy repertuar muzyczny. Całość tworzy magiczny klimat, luźny, z nutą zadumy, lecz przede wszystkim jest to świetna zabawa i wyjątkowa atmosfera. W kilkugodzinnym programie imprezy muzycy dokonują swoistych aranżacji takich kultowych twórców jak m.in.: Jacek Kaczmarski – którego pamięci dedykujemy tą imprezę, Ryszard Riedel (Dżem), Tadeusz Nalepa (Breakout) Marek Grechuta, Krzysztof Klenczon (Czerwone gitary), Czesław Niemen, Grzegorz Ciechowski (Republika), Wojciech Młynarski, Edward Stachura, czy Agnieszka Osiecka. W repertuarze Wielkich Nieobecnych Nalepy i Innych) wystąpią także: The Tiles, Let’s do it, Monika Workun, Dżeq, Nikola Warda & Marcin Gołda, Patrycja Kamola (PatiKa), Bartosz Badtke.

 Jacek Dewódzki & Kontraband

 

Jacek Dewódzki został wokalistą kultowej grupy Dżem w 1995 roku po nagłej śmierci legendarnej postaci polskiego bluesa & rocka – Ryszarda Riedla.  Jeszcze w tym roku nagrał pierwszy album z zespołem „Dżem list R”, gdzie gościnnie wystąpili m.in. Tadeusz Nalepa i Czesław Niemen. Potem jako kompozytor, autor tekstów, gitarzysta i wokalista tworzył historię Dżemu nagrywając trzy studyjne albumy „Kilka zdartych płyt” ,”Być albo mieć” i „Pod wiatr” gdzie mieściły się takie utwory jak „Zapal świeczkę”, 'Dzikość mego serca”, „To tylko dwa piwa” a także muzykę do filmu „To ja złodziej”. Jacek Dewódzki nagrał także z Dżem kilka płyt koncernowych jak kultowy album „Dżem w operze” (z piosnkami Ryśka i nowymi). Ostatecznie Jacek Dewódzki zakończył współpracę z Dżemem w 2001 roku, choć kilkukrotnie występował gościnnie z Dżem m.in. płyta live „Dżem 30  urodziny” (2010 r.) śpiewając razem z Maciejem Balcarem i „Bastkiem” Sebastianem Riedlem. Jacek współpracował następnie z takimi zespołami jak Oddział Zamknięty i Big Cyc, gościnie występował w projekcie pamięci Jacka Kaczmarskiego. Obecnie gra w formacji „Revolucja” oraz Kontraband, który stanowi kontynuacje twórczości okresu Dżemu. Jacek Dewódzki i Kontraband wykonuje utwory Dżemu z okresu Ryśka Riedla jak i Jacka Dewódzkiego, dlatego zapewne usłyszymy takie utwory jak „Czerwony jak Cegła”, „Whisky”, „Wehikuł Czasu”, „Sen o Victorii”, „Naiwne Pytania”, „list do M”, czy „Zapal Świeczkę”. Kontrabnd tworzą: Jacek Dewódzki, Grzegorz Pawelec, Tomasz Kacprzak i Andrzej Paprot, który wcześniej grał m. in. z Tadeuszem Nalepą.

 

Dżem „Zapal Świeczkę” pamięci Ryszardowi Riedlowi (Jacek Dewódzki)

Dżem w oprze – Sen o Victorii (Jacek Dewódzki)

Jacek Dewódzki KONTRABAND – Czerwony Jak Cegła

Dżem „Naiwne pytania” (W życiu piękne są tylko Chwile) – J. Dewódzki

Swoich interpretacji muzycznych Wielkich Nieobecnych w 2017 roku dokonają w kilkuminutowych programach: Let’s do it, Monika Workun, Dżeq  oraz w nieco dłuższych wstępach młodzi, lecz doświadczeni muzycy:

Nikola Warda – Absolwentka legnickiej szkoły muzycznej, która osiągnęła ogólnopolskie sukcesy występując m. in. na festiwalu Woodstock (na dużej i małej scenie), największych programach muzycznych (m.in. Must Be The Music), festiwalu piosenki poetyckiej Stachuriada 2016. Współpracowała z takimi muzykami jak Farben Lehre, czy Kamil Bednarek. Na „wieczorze z Bardami” zaprezentuje się po raz pierwszy wraz z Marcinem Gołdą, który także jest absolwentem legnickiej szkoły muzycznej.

PatiKa Patrycja Kamola to młoda, lecz bardzo doświadczona scenicznie (setki koncertów) i wielokrotnie wyróżniania wokalistyka (jest laureatką kilkudziesięciu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych), która współpracowała z m.in. z takimi muzykami jak Jacek Jaguś.  Znana z muzyki jazowej Patrycja od września tego roku postanowiła zasadniczo zmienić swój styl muzyczny sięgając także do nurtu rocka i pop, zachowując jazzowe klimaty muzyczne w projekcie PatiKA. Obecnie pracuje nad swoim drugim albumem, pierwszy „Czekając na miłość” ukazał się w 2016 roku.

The Tiles to młoda legnicka formacja grająca szeroko pojętego rocka, choć jak udowodnili czują świetnie także bluesa. The Tiles został świetnie przyjęty na młodzieżowych charytatywnych koncertach rockowych, jak i na „Wieczorze z Bardami” gdzie gościł już dwukrotnie. Lider i wokalista formacji Jan Niemyjski jest znany także z projektu Młodzież Tworzy Musical, który cieszy się wyjątkową popularnością w Legnicy.

Bartosz Badtke – „Wieczór z Bardami” i bardowska stylistyka jest nierozerwalnie kojarzona z postacią Bartosza Badkte. Dwukrotnie wystąpił już w naszym projekcie a także w „Alternatywach”  dla Konrada Krzemiśnkiego. Warto wspomnieć, że to właśnie podczas rozmów z Bartkiem lider LAiK Dawid Stefanik rozpoczął historię legnickich „Wieczorów z Bardami”. W tym roku Bartosz z pewnością zaskoczy nowymi aranżacji ale nie wyobrażamy sobie chyba tego koncertu bez „Obławy” Jacka Kaczmarskiego” w wykonaniu B. Badtke.

 

Impreza odbędzie 03 XI 2017  o godz. 19:00 w klubie Spiżarnia w Legnicy (Piastowska 1)

Bilety w cenie 20 zł (przedsprzedaż) do nabycia w:

-Sklepik z Marzeniami (Legnica, Najświętszej Marii Panny 14 a-d)

-Klub Spiżarnia (Legnica Piastowska 1- w godzinach pracy klubu)

oraz w cenie 30 zł w dniu koncertu przed wejściem na sale. 

Serdecznie zapraszamy 😉

Za wsparcie w organizacji imprezy serdecznie dziękujemy naszym sponsorom, bez których projekt niebyły zrealizowany:

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.