Retro piknik – czyli „Legnica 100 lat temu” (relacja)

W niedziele popołudnie mieliśmy okazję „przenieść się w przeszłość” i zobaczyć namiastkę dawnej Legnicy  podczas imprezy „DZIEŃ 100 LAT TEMU”.

             Impreza odbyła się na terenie XVIII wiecznej Akademii Rycerskiej wykorzystując jej imponujący dziedziniec oraz wnętrza. Organizatorzy starali się nam przybliżyć życie miasta sprzed stu lat za pomocą przygotowanej scenerii: starych zdjęć i widokówek, namiastki motoryzacji, odtworzeniem starego salonu mieszczańskiego, występem kataryniarza oraz magika, klimatyczną muzyką, stoiskiem ze stylizacją fryzur i makijażu oraz konkursem na najlepszą stylizacje lat ’20 i innych atrakcji. Podczas imprezy można było skorzystać z atrakcji kulinarnych m.in. historycznego lokalnego ciastka „Bomby Legnickiej” – tutaj niestety ceny były mocno wygórowane (małe ciastko 4,5 zł a mała woda mineralna 5 zł), szkoda, że nie zapewniono choćby symbolicznego poczęstunku dla uczestników imprezy (wrażenia takiego zamysłu organizatora mogliśmy odnieść po prezentacji inicjatywy). Całość była poprzedzona spacerem z przewodnikiem po przedwojennych ulicach Legnicy.

Jak przyznaje inicjatorka i  organizatorka projektu Magdalena Lipińska zamysłem imprezy było pokazanie życia Legnicy i jej mieszkańców sprzed wojny.

Pomysł powstał podczas niedzielnego spaceru z mężem po legnickim Tarninowe, kiedy na ulicach jest spokojnie, nie ma tyle samochodów, może wtedy spokojnie zobaczyć całe piękno tej dzielnicy. Zaczęliśmy sobie wtedy wyobrażać, jak te miasto wyglądało sto lat temu. Wtedy powstało marzenie aby przenieść się w czasie do historycznej Legnicy.

 Impreza była realizowana w ramach programu „Dom Kultury + WY”, jako druga z czterech inicjatyw obywatelskich w Legnicy.

Artykuł: Dawid Stefanik

Fot. – Mariusz Witkowski

„Dzień 100 lat temu” na Akademii Rycerskiej 

Spacer z przewodnikiem po Legnicy

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.