Czaty Zamkowe – czyli Kaczmarski, Wysocki i Okudżawa w bolkowskiej twierdzy już w sobotę!

Pierwszego lipca (sobota) na Zamku w Bolkowie odbędzie się kolejna edycja „Czatów Zamkowych”, czyli  Festiwalu Piosenki Literackiej im. Jacka Kaczmarskiego. W zamkowym plenerze usłyszymy aranżacje utworów nie tylko naszego największego polskiego Barda ale także innych niezapomnianych poetów jak Wysocki i Okudżawa. Wstęp wolny.

Inicjatorem festiwalu i jego głównym organizatorem jest Wrocławski Salon Jacka Kaczmarskiego. Impreza składa się z części oficjalnej koncertowej oraz nieoficjalnej, kiedy to przy wspólnym ognisku z gitarami można swobodnie muzykować i rozmawiać do rana. Podczas tegorocznej edycji wystąpią: Jacek Bończyk, Triada Poetica, Michał Dominiak oraz Janusz Kasprowicz i Stanisław Marinczenko. O idei imprezy i jej wyjątkowym klimacie opowiada organizator:

Koncerty rozpoczną się o godzinie 19. Tradycyjnie, po oficjalnej części koncertowej, uczestnicy zasiadają wokół ogniska, aby wspólnie grać, śpiewać i rozmawiać aż do rana. Dlatego wszystkim zainteresowanym proponujemy zabrać ze sobą gitary i śpiewniki. Będzie szansa usiąść obok wykonawców, których przed chwilą oglądało się z widowni, aby wspólnie z nimi śpiewać piosenki ulubionych bardów, poetów, artystów. Wstęp zawsze był i pozostanie – wolny. Celem festiwalu jest kultywowanie pamięci o Jacku Kaczmarskim oraz innych wykonawcach, również spoza Polski, takich jak Bułat Okudżawa czy Włodzimierz Wysocki. Podczas imprezy tworzy się przestrzeń do dyskusji wokół kultury, i nie tylko. Panująca przyjacielska atmosfera, którą wzmacnia wspólne przebywanie przy ognisku, sprawia, że ma się wrażenie, jakby właśnie w tym miejscu ożył duch patrona festiwalu.

 Więcej informacji można uzyskać na facebookowym profilu Czatów Zamkowych (kliknij tutaj).

01. 07. 2017 Zamek Bolków. Start imprezy o godz. 19. Wstęp wolny.

Janusz Kasprowicz & Stanisław Marinczenko.

Obaj muzycy to prawdziwi multiinstrumentaliści (na koncertach wykorzystują akordeon, buzuki, gitarę basową, pianino, mandolinę i  gitary), którzy odświeżą twórczości llegendarnych, choć nieco już zapomnianych muzyków z minionej epoki. Duet oferuje słuchaczom nietuzinkowe koncerty w stylu prawdziwych bardów i buntowników sprzed lat. Janusz Kasprowicz znany jest głównie z wykonywania pieśni wielkiego rosyjskiego poety i barda Włodzimierza Wysosckiego, którego twórczością wśród polskich muzyków inspirował się m.in. Jacek Kaczmarski i Maciej Maleńczuk. Kasprowicz dzięki wyjątkowej, specyficznie zachrypniętej i donośniej barwie głosu nadje pieśniom wschodniego Barda nowe życie, wydźwięk i interpretacje. Całość w barwnej aranżacji muzycznej, w polskim języku, lecz z zachowaniem wyjątkowego klimatu utworów W. Wysockiego. We wspólnym projekcie Kasprowicz i Marinczenko artyści nawiązują również do amerykańskiej muzyki buntu Toma Waitsa kojarzonego z kulturą beatników oraz Tiger Lillies. W maju tego roku duet nagrał swoją najnowszą płytę  „Ostatni etap”, która oparł na pieśniach tradycyjnych oraz twórczości W. Wysockiego.  Album stanowi absolutnie obowiązkową pozycje dla miłośników muzyki bradowsko-poetyckiej a jej polski przekład przybliża twórczość wspomnianych bardów pokoleniu niewładającym językiem rosyjskim.

.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.