Koncert pamięci Leonarda Cohena w Legnicy

W najbliższyPWSZ ED wtorek (24 I 2017) w Domu Studenta w Legnicy odbędzie się koncert upamiętniający twórczość Leonarda Cohena. Aranżacji utworów niedawno zmarłego artysty dokona polska aktorka, kompozytorka i piosenkarka Ela Dębska, która interpretacją twórczości Cohena zajmuje się od lat, zaczynając od współpracy z Maciejem Zębatym. Razem zagrali setki koncertów w Polsce i na świecie poświęconym twórczości Leonarda Cohena. Podczas występów niezwykle istotnym elementem był kontakt z publicznością, niezależnie od języka aranżacji. W listopadzie 2012 r. ukazała się jej płyta koncertowa „Kochałam cię dziś rano/I loved you in the Morning”, na którą składają się ballady Leonarda Cohena, Janis Joplin oraz autorskie utwory.

Jak przyznaje artystka w rozmowie dla naszego portalu: Moja przygada z twórczością Leonarda Cohena zaczęła się od współpracy z Maciejem Zębatym, dzięki niemu przesiąknęłam tą muzyką. Jedną z pierwszych wykonanych aranżacji była piosenka „Maleńka nie można się żegnać w ten sposób”. Twórczość Cohena to poezja, której nie można tak po prostu przygotować i grać. Trzeba do niej dojrzeć, wczuć się i zrozumieć Cohena, jego metafizykę i idee buddyzmu, które z niego emanują- trzeba to przetrawić. O wyjątkowej głębi twórczości świadczy choćby utwór „Alleluja”, który powstawał osiem lat. W aranżacjach twórczości Cohena korzystam z przekładów, jakie dokonał Maciej Zębaty, artysta, który chyba najlepiej pojmował i aranżował poezje Leonarda w Polsce, a ja miałam okazje rozwijać się u jego boku. Teraz obaj są już w innej rzeczywistości. Kiedy nie ma Cohena z nami, to jest już jakoś inaczej na koncertach. Robi się taka pustka, lecz jego utwory żyją inaczej. Do wykonania muzyki Cohena używamy basu, kontrabasu, gitary elektrycznej i akustycznej, oraz akordeonu. Wydaje mi się, że gdyby Cohen urodził się w Polsce w tamtych latach, to na swoich koncertach także używałby tego wyjątkowego instrumentu, jakim jest akordeon.

(wywiad streszczony i zredagowany przez redakcje – D.S.)

Ela Dębska – Hallelujah (song of Leonard Cohen) – źródło: YouTube

Koncert: 24 I 2017 w Domu Studenta PWSZ (Legnica, ul. Mickiewicza 10). Wstęp na koncert jest bezpłatny. Początek o godzinie 19:00.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.